Svobodová (OMMO): Pár poznámek k tomu, co také ukázaly letošní volby do krajů

10.10.2016 9:05 | Zprávy

A co občan, volič? Údajně chtěl změnu, proto volil ANO 2011. Ale já si nemyslím, že to s tou změnou bylo zase tak zásadní. Jiný subjekt – ANO 2011 – zase už není takovým nováčkem.

Svobodová (OMMO): Pár poznámek k tomu, co také ukázaly letošní volby do krajů
Foto: Občané městu, město občanům
Popisek: Občané městu, město občanům

Nikterak výrazná volební účast voličů – celorepublikově 34,57 %. Nejnižší v kraji Ústeckém 28, 94 %, což odporuje názorům o tom, že by stávající politická reprezentace na čele s KSČM nějak výrazněji – především programově - dokázala oslovit občany kraje. Je otázkou: čím je vlastně vládnutí KSČM na čele s O. Bubeníčkem vlastně mohlo nadchnout? Tzv. kroužkování i lídra kandidátky KSČM O. Bubeníčka na krajské kandidátce KSČM napovídá spíše tomu, že voliči, a zejména členové KSČM, se mohli domnívat, že tímto způsobem nějak výrazně posílí pozici právě kandidáta O. Bubeníčka na hejtmana, který v předešlém kraji tento post zastával. Pozice hejtmana je ale spíše výsledkem povolebního dohadování, a to nejen v Ústeckém kraji, politické reprezentace čeká či se již průběžně rozbíhá. Ale kdo ví, o překvapení někdy nebývá nouze. A v Ústeckém kraji se třeba může hrát o neotřesitelnost pozice předsedy KSČM, a tak už se to promýšlí a dohaduje.

Převaha vítězství hnutí ANO – ANO 2011 zvítězilo v 9 krajích, ale vítězství spíše Pyrrhovo jeví se býti tím, co tento výsledek lépe charakterizuje. Obava především parlamentních stran o výsledek ve volbách do poslanecké sněmovny v příštím roce šikuje tyto strany více „k sobě“. Např. v kraji Ústeckém se už předvolební šachy rýsují i v případě povolebních jednání. Tzn., kromě vítězného ANO 2011, se možné jednání jeví také o povolebním souručenství ČSSD, KSČM, ODS. To by dozajista některým zdejším „podnikavcům“, kteří tyto tři strany mají již nějaký čas „podvázány“, vyhovovalo lépe. Příp. emočně podporované odhodlání ANO 2011 nestačí a „podnikavcův kalkul“ je přeci jen ten politický pragmatismus jistící faktor, s nímž mají v kraji Ústeckém nemalé zkušenosti.

Co dál v parlamentních stranách – nemyslím si, že dojde k závažnějšímu, změny znamenajícímu otřesu. Pravda, dílčí posuny nastat mohou, např. v ČSSD, která už ústy svého předsedy Sobotky naznačila, že tzv. zkušenou budou nabírat u Pirátů. Čili do Moskvy se přeci jen nepojede! To nás může těšit. Ale „snowdenovština“ je lákává, tak i zde poněkud opatrněji. Těšit nás může, že pružnost ČSSD není zase tak závratná a regiony mají rády svá „pohodlíčka“.

Pravice a pravicový střed zaznamenaly některé posuny, ale na krajích to bude znamenat spíše vykrývání více méně přijatelných pozic a vyvažování směrem k rozhodujícím aktérům krajské politiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Potvrzuje se, že za blackoutem v ČR byly obnovitelné zdroje

22:14 Okamura (SPD): Potvrzuje se, že za blackoutem v ČR byly obnovitelné zdroje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k blackoutu v ČR.