Syková (ČSSD): Dílo fotografa, který dokumentoval vpád vojsk Varšavské smlouvy, dostalo příležitost na půdě Senátu

18.08.2016 10:40

Zásluhou předsedy Senátu Milana Štěcha byla v úterý 16. srpna v Senátu pod názvem „Praha 21. srpen 1968“ zahájena výstava reportážních fotografií dokumentujících vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Jejich autorem je Bohumil Dobrovolský. V zastoupení za předsedu Senátu výstavu zahájila senátorka Eva Syková.

Syková (ČSSD): Dílo fotografa, který dokumentoval vpád vojsk Varšavské smlouvy, dostalo příležitost na půdě Senátu
Foto: senat.cz
Popisek: Senátorka Eva Syková

Záměr uspořádání výstavy vznikl před rokem u příležitosti pietního aktu před budovou Českého rozhlasu, kde se předseda Senátu setkal s Bohumilem Dobrovolským. I když jeho fotografie mohli po roce 1990 shlédnout lidé ve Švédsku, Německu, Polsku, Rusku, Francii, Rakousku, USA, Maďarsku, Rumunsku či Nizozemí, širší česká veřejnost se s nimi seznámila až poměrně nedávno, především u příležitosti 40. výročí srpnové invaze v roce 2008. „Tím spíše je důležité, že nyní dostává dílo pana Dobrovolského příležitost také na půdě Senátu“, zdůraznila při zahájení výstavy senátorka Eva Syková.

Senátorka Syková vyzdvihla Dobrovolského záběry jako neotřelé a přesně vystihující tíživou atmosféru zklamání, obav i rozhořčení obyvatel země, která je obsazována vojáky údajně bratrských národů. V souvislosti s tématem výstavy senátorka připomněla události, k nimž došlo během vpádu vojsk Varšavské smlouvy, a okolnosti, které mu předcházely. Jak s ohledem na aktuální mezinárodně-politickou situaci, tak v reakci na nové pokusy o legitimizování invaze považuje senátorka Syková za potřebné trpělivě připomínat, co se v srpnu 1968 skutečně odehrálo. Nešlo o bratrskou pomoc, ale o okupaci, která definitivně skončila až odchodem sovětských vojáků v roce 1991.

Výstava fotografií Bohumila Dobrovolského v Senátu bohužel není přístupná široké veřejnosti. Zájemci však mohou využít konání paralelní výstavy v Galerii Vinohradská 12, která se nachází v suterénu historické budovy Českého rozhlasu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondráček (ANO): Založení Československa by se neobešlo bez našich legionářů

17:04 Vondráček (ANO): Založení Československa by se neobešlo bez našich legionářů

Komentář na facebookovém profilu k Československým legiím