TOP 09: Chceme vyšší kvalitu škol už v příštím školním roce

01.07.2018 8:39

Různorodost škol, důraz na jazykovou gramotnost, schopnost studentů komunikovat a učit se, ale také dostatek škol a klasických i alternativních školek v místě, kde děti a žáci bydlí. To jsou priority, které u příležitosti konce školního roku představili experti TOP 09.

TOP 09: Chceme vyšší kvalitu škol už v příštím školním roce
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

K realizaci všech těchto priorit je potřebné zajistit odpovídající financování školství, proto TOP 09 vyzývá vládu, aby vzdělání vnímala jako naprostou prioritu, a to i ve svých rozpočtových plánech.

„Pětka na konci školního roku nemusí ve školství nutně znamenat jen špatnou známku. Pro nás je to symbolicky počet priorit pro následující školní rok a pro kvalitnější české školství. Chtěli bychom podpořit výjezdy žáků a studentů do zahraničí, které jim pomohou naučit se cizí jazyky. Důležité jsou také výměnné pobyty žáků a pedagogů v rámci evropských projektů, protože znalost cizích jazyků je pro nás součást evropanství,“ uvedl senátor a předseda expertní skupiny TOP 09 pro školství Jiří Růžička.

Konkrétní opatření pomáhající zkvalitnit výuku na druhém stupni základních škol a na středních školách, což vyžadují studenti i rodiče, by měla vést k tomu, že mladí absolventi budou schopni se orientovat a flexibilně přizpůsobovat rychle se měnícím požadavkům trhu práce.

„Znamená to například důraz na všeobecné vzdělání, dobrou znalost matematiky a jazyků, informační gramotnost a schopnost umět se přizpůsobit změnám. Nechceme, aby naše školy vychovávaly absolventy podle krátkodobých požadavků průmyslu nebo trhu práce,“ řekl senátor Jiří Růžička.

Ke kvalitě školství pomůže také různorodost všech typů škol a možnost výběru pro rodiče i děti. „Klíč je v pestrosti zřizovatelů škol, školních vzdělávacích programů, metod vzdělávání, ale i ve vlastní volbě žáků. Nabídka vzdělávání u soukromých nebo církevních škol a jejich pokrokové učební programy podpoří kvalitu škol veřejných,“ uvedl poslanec a děkan Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity František Vácha.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

6:03 Prokšanová (KSČM): Děkujeme - nezapomínáme. Nikdy!

Kdo nás osvobodil? A komu to nemáme zapomenout? Snad nám ministryně Černochová napoví!