TOP 09: Dnes neslavíme, držíme smutek. Návrat havlovských ideálů se odkládá

08.03.2018 14:20

TOP 09 považuje dnešek za smutný den pro Českou republiku. Inaugurace Miloše Zemana znamená další pokračování hradní politiky, která rozděluje společnost a ignoruje ideály Listopadu 1989.

TOP 09: Dnes neslavíme, držíme smutek. Návrat havlovských ideálů se odkládá
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

Politici TOP 09 se proto prezidentského slibu zúčastní v černém a oděv, který symbolizuje smutek, si ozdobí odznaky s podobiznou Václava Havla.

„Chceme dát najevo, že dnes opravdu není žádný důvod k oslavám. Do druhého funkčního období nastupuje prezident, který opakovaně porušuje ústavní zvyklosti, nevybíravě uráží své názorové oponenty a podněcuje nenávistné nálady vůči novinářům. Výsledky volby respektujeme, považujeme ovšem také za nezbytné na chyby a přešlapy Miloše Zemana opakovaně upozorňovat,“ říká předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Přestože se TOP 09 neztotožňuje s hodnotami a mnohými názory, které prezident Miloš Zeman reprezentuje, společnou schůzi Sněmovny a Senátu její zástupci bojkotovat nebudou. Nebudou se ale účastnit slavnostní recepce. „Na společnou schůzi obou komor jdeme, protože je naší prací účastnit se zasedání Parlamentu i s respektem k funkci prezidenta jako takové. Ale slavit nebudeme,“ říká senátor TOP 09 Tomáš Czernin. „Chceme, aby český prezident byl morálním vzorem, zasazoval se o dodržování lidských práv a naši zahraniční politiku orientoval na Západ do Evropské unie a NATO. Věříme, že se tyto ideály na Pražský hrad nejpozději s příštím prezidentem vrátí. Václava Havla, který za ně vytrvale bojoval, jsme dnes proto symbolicky vzali s sebou na Hrad,“ dodal místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

Poslanci TOP 09 se tento týden veřejně při jednání Sněmovny dotazovali, proč na inauguraci nejsou zváni někteří rektoři, hejtmani a europoslanci. Předseda Sněmovny Vondráček je nakonec až poté a pouhý den před konáním inaugurace začal zvát. „Smuteční atmosféru umocňuje nepřijatelný projev osobní animozity, který znemožnil pozvat některé rektory, hejtmany a europoslance. V Poslanecké sněmovně jsem se proto už dříve ohradil proti tomu, že její předseda Vondráček původně nepozval některé rektory na čtvrteční schůzi obou komor ke slibu prezidenta republiky. Pravomoc vůči této schůzi má Sněmovna. Proto jsem protestoval proti tomu, aby naše pozvání určovali Mynář s Ovčáčkem,“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Janoušek (KDU-ČSL): Co si odnést z oslav 100. výročí naší republiky?

22:47 Janoušek (KDU-ČSL): Co si odnést z oslav 100. výročí naší republiky?

Po celý rok 2018 jsme si různými způsoby připomněli výročí 100 let založení Československa. Oslavy s…