TOP 09: Jedna vyhláška hazard nevymýtí, pouze ho přesune do šedé zóny

16.05.2015 22:18 | Zprávy
autor: PV

Vyjádření k problematice hazardu v Jablonci nad Nisou

TOP 09: Jedna vyhláška hazard nevymýtí, pouze ho přesune do šedé zóny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo TOP 09

Považujeme sanaci chybějících finančních prostředků na spolkovou činnost výnosy z hazardu za zcela neodpovídající vyspělé kulturní civilizaci 21. století. Nicméně, kde vzít chybějící prostředky na podporu spolkové činnosti? Musíme si uvědomit, že jedna vyhláška hazard nevymýtí, pouze ho přesune do šedé zóny s důsledkem, že bude bez možné kontroly a bez finančního efektu pro obecní kasu. Např. v sousedním AnoZměnařském Liberci si herny a kasina poměrně hýčkají a ty jim plní kasu 70 mil. Kč ročně.

V minulých dnech rozčeřil „poklidné vody Jablonecké politické scény“ spor o regulaci hazardu na území města. V posledních třech letech (i díky změně loterijního zákona prosazeného bývalým ministrem financí M. Kalouskem) byla podpora spolkové činnosti financována převážně z výnosů hazardu (cca 6 mil. Kč ročně), který jsme však, ke všeobecné spokojenosti v roce 2011 s účinností od 1. 1. 2015 úspěšně „zařízly“. Městská kasa je tudíž od počátku roku o finance z hazardu chudší, na což někteří ze zastupitelů předem na jednání finančního výboru a zastupitelstva upozorňovali.

Bohužel se nenaplnila zbožná přání ministra financí a „prostě“ výběr daní vykazuje výrazný pokles. Kulturní a sportovní spolky a kluby si proto již nyní uvědomují citelně menší finanční podporu ze strany státu rozdělovanou prostřednictvím rozpočtu města, což může ve svých důsledcích být pro řadu z nich až likvidační.

Jaké má město možnosti nahradit onen výpadek 25 mil. Kč, kterého se letos díky platné vyhlášce městu nedostává?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svárovská (Piráti): Normalizace jako v osmdesátých letech

19:02 Svárovská (Piráti): Normalizace jako v osmdesátých letech

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…