TOP 09: Nemůžeme mlčky přihlížet bezpráví, které páchá Rusko vůči svým občanům

15.11.2019 9:17

TOP 09 ve čtvrtek předala ruské ambasádě petici s 2 000 podpisy českých občanů vyzývající k dodržování lidských práv v Rusku a k propuštění všech politických vězňů. Petici podepsal například Dominik Hašek, bývalý hokejový brankář.

TOP 09: Nemůžeme mlčky přihlížet bezpráví, které páchá Rusko vůči svým občanům
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

Anastasie Ševčenková, Kirill Žukov a mnoho dalších Rusů jsou pronásledováni či vězněni kvůli občanskému aktivismu, náboženskému vyznání, národnosti či sexuální orientaci vlastním státem, který oficiálně garantuje ochranu rasových, národnostních, jazykových či náboženských práv v článku 19 Ústavy Ruské federace. Proto předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a první místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová dnes s peticí předali i otevřený dopis velvyslanci Ruské federace, ve kterém vyzývají k dodržování lidských a občanských práv.

„Dodržování ústavy a ochrana lidských práv jsou zásadní pilíře právního státu. Jejich porušování ze strany státních autorit není ospravedlnitelné v žádné zemi. Nemůžeme mlčky přihlížet bezpráví, které páchá Ruská federace vůči svým vlastním občanům. Důrazně tedy žádáme, aby ruské autority respektovaly Ústavu vlastní země, bezodkladně propustily na svobodu ty, které v rozporu s nejvyšším zákonem Ruské federace vězní,“ uvedl Jiří Pospíšil, předseda TOP 09.

„Češi sami na vlastní kůži pocítili, jak krutý umí být nedemokratický režim. Stovky lidí se podepsaly pod petici a apelují tak spolu s námi na ruské politiky a úřady, aby došlo k propuštění politických vězňů. Každá podpora těchto lidí má smysl,“ dodala Markéta Pekarová Adamová, první místopředsedkyně TOP 09.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Sliby, chyby

7:35 Seďa (ČSSD): Sliby, chyby

Komentář na facebookovém profilu k hlavním tématům volebních kampaní