TOP 09: Peníze z těžby musí zůstat v obcích a krajích, kde těžba probíhá

09.07.2019 22:14 | Zprávy

Poslanecká sněmovna tento týden projedná novelu horního zákona. Poslanci TOP 09 při projednávání tohoto zákona předloží pozměňovací návrh, který upraví systém rozdělování peněz z těžby ve prospěch krajů a obcí, kde těžba probíhá.

TOP 09: Peníze z těžby musí zůstat v obcích a krajích, kde těžba probíhá
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

„Ústecký a Karlovarský kraj dlouhodobě doplácí na těžbu hnědého uhlí. Extenzivní povrchová těžba má velký dopad nejen na životní prostředí, ale také má dopad ekonomický a sociální na celý region. Zejména Ústecký kraj vychází nejhůře ve většině statistik životní úrovně. Proto není možné, aby peníze z kraje dále odtékaly. Naopak chceme, aby peníze z těžby zůstaly především v regionu, kde těžba probíhá a byly použity na jeho obnovu. Konkrétně navrhneme změnit rozpočtové určení výnosů z vydobytých nerostů na 33 procent pro obce, 37 procent pro kraje a 30 procent pro stát,“ vysvětluje podstatu návrhu místopředseda TOP 09 Michal Kučera.

Obdobný pozměňovací návrh předložili poslanci TOP 09 již v minulém volebním období. V současnosti se výnosy z vydobytých nerostů rozdělují v poměru 33 procent pro obce a 67 procent pro stát.

„Není přípustné, aby tyto peníze byly rozpouštěny ve státním rozpočtu a sanovaly jeho díry nebo se dokonce používaly na nesmysly, jako jsou slevy na jízdném, místo toho, aby byly využity ke zvelebování uhelných regionů. Peníze z těžby musí zůstat především tam, kde těžba způsobuje největší škody. Tedy v Ústeckém a Karlovarském kraji. V minulém volebním období náš velmi podobný návrh bohužel neprošel, ale věřím, že v současnosti se najde dostatek rukou i mezi koaličními poslanci a tento rozumný návrh, který není pravicový ani levicový, nakonec Poslanecká sněmovna podpoří,“ dodává Michal Kučera.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…