„Dnes je stavební úřad povinen rozhodnout ve stavebním řízení ve lhůtě 60 dnů, ve složitých případech ve lhůtě maximálně 90 dnů. Stavební úřady však tyto lhůty nedodržují. Stanovení fikce souhlasu znamená, že pokud se stavební úřad v zákonné lhůtě nevyjádří, pak se má za to, že souhlasí a územní rozhodnutí nebo stavební povolení vydal,“ představila fikci souhlasu první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Dalším obrovským problémem je množství razítek, které stavebník před podáním žádosti potřebuje. Musí si zajistit vyjádření a stanoviska k záměru stavby u dotčených orgánů (např. hasiči, hygiena, obce, ale také správce sítí jako ČEZ, vodovody a kanalizace, popř. i památkáři atd.) a všechny tyto orgány musí oběhat stavebník sám.
„Právní úprava je roztříštěná, ve zvláštních zákonech, a občan často ani neví, od jakých všech orgánů souhlas potřebuje. Tyto informace si většinou zajišťuje na stavebním úřadě. Proto navrhujeme změnu. Podle našeho návrhu si souhlasy dotčených orgánů má zajistit stavební úřad sám. Stavebník přinese záměr na jedno místo a pak si vše vyřídí státní správa. Tato novela přinese stavebníkovi snížení administrativy a zrychlí proces získávání souhlasů dotčených orgánů,“ dodala Markéta Pekarová Adamová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV