Talíř (KDU-ČSL): Česko se vrací ke svým základům. Jihočeský kraj se připojuje k putování za kořeny

24.11.2022 14:32

Zástupci spolku Svatá Ludmila a Jihočeského kraje podepsali společné memorandum.

Talíř (KDU-ČSL): Česko se vrací ke svým základům. Jihočeský kraj se připojuje k putování za kořeny
Foto: kdu.cz
Popisek: František Talíř

Počet poutníků na českých cestách roste. Potvrdil to i loňský zájem o oslavy 1100. výročí smrti sv. Ludmily, kterých se účastnily tisíce lidí. Spolek SVATÁ LUDMILA proto navazuje na svou loňskou práci a spouští projekt s názvem Putování za kořeny, který lidem v 21. století nabídne zpomalení ve zrychlené době i cestu ke své identitě. Projekt pokračuje v Jihočeském kraji, kde spolu dnes podepsali zástupci spolku a představitelé kraje memorandum o spolupráci v rámci rozvoje poutního turismu. V Jihočeském kraji se nachází desítky poutních míst, což je jedno z nejvyšších čísel v rámci Česka. 

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

58%
42%
hlasovalo: 17014 lidí

Silný ženský příběh na počátku českých dějin odstartoval zájem o českou historii. Projekt Putování za kořeny na něj navazuje a nabízí možnost i Jihočechům přibrzdit v rychlém světě, kdy lidé hledají cestu ke své identitě. „Připomenutím osobnosti Ludmily na úsvitu našich dějin se nám snad povedlo probudit zájem o naši historii a křesťanské kořeny naší identity a kultury, a proto chceme na původní projekt navázat právě poutní turistikou a seznamovat veřejnost s památnými místy, spojenými i s českými světci, přibližovat jejich život a pořádat různé mezigenerační akce. To vše ve spojení s přírodou a putováním, kde se mohou zapojit celé rodiny,“ říká Martin Hrdlička, předseda spolku SVATÁ LUDMILA, z. s. Mezi nejzajímavější poutní místa v Jihočeském kraji patří například farnost Klokoty, poutní kostel Panny Marie v Lomci, nebo poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě.

Memorandum propojuje spolek i kraj, aby společně pracovaly na vytváření projektů pro popularizaci poutnictví a hledaly možnosti, jak například opravit některé historické památky s poutnictvím spojené. „Každý poutník je pro náš kraj požehnáním. A to nejen ve smyslu ekonomickém, ale především coby člověk, který v jižních Čechách zanechá svoji stopu. Doslova. Každý, kdo přijde putovat nádhernou jihočeskou krajinou, hledat odpovědi na své otázky a modlit se za sebe i své blízké, je u nás srdečně vítán. Jak říkali naši předkové: ´Host do domu, Bůh do domu´. I já sám každoročně putuji po Svatojakubské cestě, a tak vím, že setkání poutníků s místními jsou chvílemi, na které člověk nezapomene.Jsem rád, že kolegové v Zastupitelstvu Jihočeského kraje podpořili můj návrh na uzavření memoranda o spolupráci se spolkem Svatá Ludmila. Naším společným úkolem je nyní vytvářet vhodné podmínky pro poutníky z České republiky i ze zahraničí a pomáhat jim zde objevovat nádherná jihočeská poutní místa, protože některá z nich byla v průběhu pohnutého 20. století pozapomenuta,“ říká František Talíř, 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje.

Ve středu 23. listopadu se koná od 13 hodin v Dominikánském klášteře v Českých Budějovicích konference, která ukáže na zajímavé projekty a místa v Jihočeském kraji. Na místě se setkají zástupci
různých spolků, turistických uskupení i odborníci na značení tras s představiteli obcí, aby společně diskutovali o spolupráci a rozvoji poutního turismu právě ve Jihočeském kraji. Konferenci pořádá spolek SVATÁ LUDMILA, z. s. za podpory Jihočeského kraje.

Fenomén poutnictví

21. století a události posledních let ukazují, že nikdy nebylo poutnictví aktuálnější. Historie poutních míst ve světě sahá až do doby antické, kdy se věřící odebírali do posvátných chrámů zasvěcených bohům s cílem vyžádat si jejich pozornost či přímluvu. U nás poutní tradice zapustila své kořeny ve středověku. V České republice je fenomén poutnictví spojený s postavami českých světců, objevuje se proto už v 10. století. Zpočátku se poutě omezovaly jen na osobu panovníka a jeho družiny, případně na církevní hodnostáře a vyšší šlechtu. Již tou dobou byly významnými poutními místy středočeský Levý Hradec, Stará Boleslav anebo Tetín, místa spojená s prvními českými světci – svatou Ludmilou a svatým Václavem. Vrcholné období gotiky (14. století) je spojeno s rozmachem mariánské úcty a s ním souvisejícím vznikem celé řady lokálních poutních míst.

Konference Putování za kořeny – podrobný program
(v případě zájmu o účast se, prosím, obraťte na níže uvedený kontakt)

13.00 – 13.20 Úvodní slova
František Talíř
1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje

Martin Hrdlička
předseda Svatá Ludmila, z.s.

David Henzl
generální vikář českobudějovické diecéze

13.20 – 15.30 Prezentace

Svatojakubské cesty a rozvoj poutnictví v Česku
Petr Hirsch, místopředseda spolku Ultreia

Možnost využití potenciálu poutního turismu
Tereza Procházková, Jihočeská centrála cestovního ruchu, p. o.

Cestujte pěšky jako kdysi naši předkové – best case of studies implementování tématu poutního turismu v STK
Mezidestinační produkt cestovního ruchu DMO Berounsko a DMO Brdy a Podbrdsko

Poutní stezky Toulavy – produkt poutní turistiky v praxi
Jan Sochor, produktový manažer, TO TOULAVA

CISTERSCAPES – cisterciácké krajiny spojující Evropu
Marta Krejčíčková, projektová manažerka, MAS Rozkvět z. s.

Rozvoj a podpora pěší turistiky v ČR
Antonín Novák, Key Account Manager, CzechTourism

15.30 – 16.00
Putování za kořeny, Svatá Ludmila, z.s.
Strategie a marketing
Rostislav Křivohlávek, projektový poradce

Aplikační podpora projektu
Miroslava Janičatová, výkonná ředitelka
Pavel Žemlík, manažer kartografické redakce, Seznam.cz

16.00 – 16.30
Řízená diskuse a vyhodnocení možností spolupráce

16.30 – 17.00
Konec programu, volná diskuse

17.00 – 18.00
Komentovaná prohlídka areálu Dominikánského kláštera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hájek (STAN+SNK ED): Na Vysočině se budují další stavby pro zadržování vody v lesích

22:24 Hájek (STAN+SNK ED): Na Vysočině se budují další stavby pro zadržování vody v lesích

Bez vody by nebylo života. A že je dostatek vody důležitý pro les i pro celou přírodu, o tom také ne…