Telička (ANO): Evropský železniční trh se musí otevřít konkurenci

25.01.2016 20:46

Pavel Telička vyjádřil znepokojení nad malým pokrokem jednání o chystané legislativě, která by měla evropský železniční sektor otevřít větší konkurenci. Vyjednávání mezi Evropskou komisí, Evropskou radou a Evropským parlamentem o tzv. čtvrtém železničním balíčku, který Pavel Telička sleduje jako stínový zpravodaj frakce ALDE, začalo loni v říjnu a další kolo tzv. trialogu je na pořadu příští čtvrtek.

Telička (ANO): Evropský železniční trh se musí otevřít konkurenci
Foto: Petr Kupka
Popisek: Europoslanec Pavel Telička na přednášce pro studenty Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava

„Znepokojuje mě směr, jímž se jednání ubírají. Obávám se, že budeme-li takto pokračovat, čtvrtý železniční balíček nepřinese žádná zlepšení a stane se další prázdnou legislativní skořápkou,“ uvedl Telička.

Původním cílem čtvrtého železničního balíčku byla liberalizace evropského železniční trhu a zavedení pravidla, že se zakázky mohou udělovat pouze prostřednictvím výběrových řízení. Podle Teličky ale postoj Evropské rady míří zcela opačným směrem a je daleko od dosažení základních podmínek pro otevření trhu.

„Rada navrhla text s tolika výjimkami, že zakázku bude možné z libovolného důvodu přidělit komukoli. Rada by se také měla zamyslet nad svým stanoviskem v otázce nediskriminační a efektivního přístupu ke kolejovým vozidlům, což je základní podmínkou pro otevření trhu,“ řekl Telička.

Europoslanec Telička si proto myslí, že Evropská rada by měla k 4. železničnímu zaujmout jiný, konstruktivnější postoj.

„Soudě podle našeho posledního setkání, eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová s těmito cíli souhlasí. Věříme, že se podaří vrátit jednání na správnou cestu. Chtěl bych také vzít za slovo nizozemského premiéra Marka Rutteho, který dnes v Evropském parlamentu prohlásil, že jejich předsednictví v Radě chce odblokovat vnitřní trh. Tento balíček je jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout,“ uvedl Pavel Telička.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolářík (Piráti): Data, která jsme získali, budou dostupná všem

21:19 Kolářík (Piráti): Data, která jsme získali, budou dostupná všem

Občané nerozumí exekučnímu řádu a volají po jeho zjednodušení, ukázal unikátní průzkum zpracovaný pr…