Telička (ANO): Hlas businessu musí být slyšet více a silněji než dosud

21.06.2015 14:54

Pavel Telička se tento týden zúčastnil debaty organizované průmyslovými a zaměstnavatelskými asociacemi ze zemí V4 a ze Slovinska a Chorvatska, kde se o dohodě TTIP začalo diskutovat dříve než v jiných zemích.

Telička (ANO): Hlas businessu musí být slyšet více a silněji než dosud
Foto: Daniela Černá
Popisek: Pavel Telička

Zástupci asociací vyjádřili dohodě podporu a apelovali na poslance, aby se zasadili o přijetí stanoviska Evropského parlamentu, které bylo v červnu odloženo kvůli obstrukcím socialistů. Pavel Telička tento přístup v diskusi ocenil, ale zároveň podotknul, že zájem firem a podnikatelů o dohodu takového významu je nedostatečný. „Pokud chceme dosáhnout skutečně vyvážené dohody s širokou podporou, musí být hlas businessu slyšet mnohem více a silněji než dosud,“ řekl.

TTIP je velkou příležitostí pro malé podniky

„V budoucnu se bude 90 % hospodářského růstu odehrávat mimo Evropu. TTIP je velkou příležitostí pro malé a střední podniky EU,“ poukázal na přínos obchodní a investiční dohody s USA Luc Hendrickx z evropské asociace sdružující malé a střední podniky (MSP) na jednání, které se uskutečnilo 16. 6. 2015 v Evropském parlamentu. Zároveň však upozornil, že očekávané dopady TTIP na MSP je třeba předem důkladně vyhodnotit a jasně definovat.

Lepší regulace a jasné informace

Zástupci MSP přednesli dva klíčové body, které by měla kvalitní investiční a obchodní dohoda s USA zohlednit. „Malé a střední podniky potřebují pro obchod s USA lepší regulaci a jasné informace,“ uvedli. Ty by měly být dostupné na online platformě, která by poskytovala přehled požadavků americké strany a fungovala jako centrální místo pro podporu evropských MSP.

MSP v samostatné kapitole

Ustanovení o snížení byrokratické zátěže a informačním portálu by měla být součástí samostatné kapitoly TTIP se zaměřením konkrétně na malé a střední podniky. „Samostatná kapitola pro MSP je naší prioritou,“ potvrdila Marietje Schaake z ALDE, místopředsedkyně Delegace Evropského parlamentu pro vztahy se Spojenými státy. „Záležitosti týkající se MSP by ale neměly být omezeny pouze na tuto sekci. Chceme, aby na ně pamatovala dohoda jako celek.,“ dodala.

Výhody pro vývozce i dodavatele

Smlouva TTIP může být přínosná i pro podniky, které samy do USA nevyváží. „Malé a střední firmy jsou často součástí dodavatelského řetězce ostatních malých podniků nebo velkých korporací a TTIP tak může podpořit i jejich růst,“ připomněl Anthony L. Gardner, Americký velvyslanec při EU. Digitalizace obchodního prostředí jim navíc dává možnost začít s prodejem na americký trh.

Vaše podněty jsou potřeba

Účastníci kulatého stolu vyjádřili přání, aby se zástupci malých a středních podniků podíleli na nastavení regulatorního rámce TTIP. „EU by měla s MSP komunikovat o TTIP otevřeněji a aktivněji. Měla by naslouchat podnikům z členských států a vysvětlovat jim i veřejnosti očekávané přínosy TTIP,“ zdůraznil europoslanec Nicola Danti. „Díky Vašim podnětům můžeme vyjednat lepší TTIP. Neváhejte se s nimi na nás obrátit, dokud je čas,“ vyzvala představitele MSP Marietje Schaake.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Proč jste odpískali jednání o penzích?

Nemyslíte, že jste tím koalici nahráli na smeč, že bude tvrdit, jak ona něco prosadila, že vás přizvala k jednání, ale vy jste to odmítli? Kdybyste jednali dál, mohli jste předložit vlastní návrhy, možná by neprošli, ale bylo by evidentní, že jste je podali a chtěli jste reformu, která je potřeba ře...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (ANO): Migrační pakt. Evropské komisi jsme odevzdali část své suverenity

14:02 Vondráček (ANO): Migrační pakt. Evropské komisi jsme odevzdali část své suverenity

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k migračnímu paktu.