První, co jsem v pondělí po přistání ve Filadelfii pocítil, nebyl vůbec sjezd Demokratické strany, ale intenzívní horká a vlhká deka: 37°C a 90% vlhkost. Říkal jsem si, že nakonec nejlépe bude v klimatizované hale, kde sjezd probíhá.
Brzy jsem ale zjistil, že je tu ještě jedna deka: nervozita a nejednotnost uvnitř Demokratické strany. Příznivci Bernieho Sanderse měli evidentně v pondělí večer bojovnou a rebelující náladu. Nikdo sice nepochybuje, že nominaci do prezidentských voleb získá Hillary Clintonová, ale všichni s napětím očekávali, jestli a jak ji Bernie podpoří.
Bude to jen vlažné gesto? Nebo udělá maximum pro sjednocení obou táborů? Jestli má Hillary ve volbách uspět, potřebuje na svou stranu získat absolutní většinu Sandersových příznivců. Ti ale ještě v pondělí večer na sjezdu dávali nepokrytě najevo nelibost řečníkům, kteří Hillary plamenně podpořili.
Večer na sjezdu mě nenapadala jiná slova než velká americká show; někteří Češi by asi řekli šaškárna. Ale kdo Ameriku pozná lépe, ví, že je to stejně přirozené, jako je pro USA příznačný hamburger. Opravdu to byla show, ale show zábavná. Projevy bavily (i když ne všechny) a nabíjely delegáty, lidé si to užívali. Nikdy bych si nepředstavil, ze delegáti během kongresu se budou kroutit a tancovat. Ano, mezi řečníky byli i zpěváci a ti zazpívali.
Úplně mě ale dostaly projevy senátora Coryho Bookera (myslím, že ho jednou uvidíme jako prezidentského kandidáta) a první dámy Michelle Obamové. Chtěl bych se dočkat dne, kdy takový projev vystřihne manželka českého prezidenta. Bez ohledu, kdo ho napíše. Její projev byl doslova neskutečný. V ten moment jsem si řekl, že Sanders nevybočí a Hillary vyjádří silnou podporu. To se také stalo a mnoha lidem spadl kámen ze srdce. Byla to velká řacha.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?
Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím
Další články z rubriky

22:33 Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bitcoinové kauze.
- 21:02 Prokop (ANO): Čím se teda mají Pražané dopravovat, pane Hřibe?
- 20:06 Ministr Baxa: Česká republika posiluje svou roli v evropské audiovizi
- 19:08 Rajchl (PRO): Podle mainstreamových žurnalistů by prý Eva Decroix bravurně zvládla řídit i letadlo
- 18:02 Senátor Šlachta: Učednice Decroix jde ve stopách svých mentorů - Blažka a Bendy
- 16:42 Udženija (ODS): Centrum na Andělu mohlo pomáhat i chránit