Telička (Hlas): Opozice musí svolat schůzi Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě, ta naprosto selhává

11. 10. 2020 11:18

Komentář na facebookovém profilu k pandemické situaci

Telička (Hlas): Opozice musí svolat schůzi Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě, ta naprosto selhává
Foto: Daniela Černá
Popisek: Pavel Telička
reklama

ČR prochází bezprecedentní pandemickou krizí a brzy se prohloubí krize ekonomická. Kde je iniciativa parlamentní opozice na svolání schůze Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě? Proč by tak měla učinit bez ohledu na to, jaké jsou šance na úspěch:

- Kdy jindy, než v situaci, kdy vláda totálně selhává. V dané situaci to je téměř povinnost. V minulosti opozice vyvolala hlasování v mnohem méně problematických situacích.

- Zemi nemůže z krize vyvést ten, který ji do ni uvrhl.

- Absence tohoto kroku vyšle signál, že vládě bude i nadále procházet cokoliv a že opozice umí sice štěkat, ale ne o moc víc.

- Svolání schůze za tímto účelem dá prostor pojmenovat a zviditelnit selhání vlády, ale i představit ucelený soubor vlastních řešení, na kterých se opozice může shodnout.

- Takové jednání a hlasování může opozici stmelit a ukázat, zda je skutečnou alternativou k této vládě, zda její lídři mohou obstát. Může dále vést ke zformování jedné či dvou stínových vlád. Příslib spolupráce u piva je jedna věc, schopnost podstoupit riziko a prokázat leadership je věcí druhou.

- Konstruktivní a věcná diskuse opřená o alternativní řešení může mnohým občanům otevřít dosud shovívavé či zalepené oči.

- Nelze přeci ustupovat s argumentem, že to Babiš využije k vlastnímu PR. Pokud se bojíme jeho PR, těžko můžeme být alternativou.

- ČSSD si bude muset pod tlakem vybrat - plnou zodpovědnost za podržení vlády, která ji v budoucnu pohřbí, nebo start k budoucí moderní levicové straně (s jiným vedením).

Jistě, pravděpodobnost úspěchu tohoto kroku není vysoká, ale nejhorším postupem je čekat, že to půjde samo. Že se v tom Babiš má vymáchat (to si lidé nezaslouží). Situace se bude vyvíjet, lidé opět přispějí k tomu, že se vše plus minus zvládne a nejneschopnější premiér naší historie to vyhlásí za své vítězství a půjde si pro nezaslouženou výhru ve volbách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Každým dnem se ukazuje, že organizace selhává víc a víc

16:33 Fiala (ODS): Každým dnem se ukazuje, že organizace selhává víc a víc

Komentář na facebookovém profilu k systému rezervací u očkování.