Teska Arnoštová (ČSSD): Stát vlastně přispěje na předvolební kampaň Andreje Babiše

29.01.2016 20:50

Vyjádření Lenky Tesky Arnoštové k návrhu ministra financí na snížení DPH u točeného piva

Teska Arnoštová (ČSSD): Stát vlastně přispěje na předvolební kampaň Andreje Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Teska Arnoštová

Prohlášení ministra financí Andreje Babiše, že chce snížit DPH u točeného piva z 21 na 10 procent, je pro mě nepochopitelné, a přiznávám, také šokující. Je tomu 10 dnů, co jsem jako náměstkyně ministra zdravotnictví představovala Akční plán pro oblast alkoholu, tabáku a hazardu, kterým jsme vyhlásili dlouhodobý program s cílem snížit mimo jiné alarmující závislosti a spotřebu alkoholu v české populaci. Akční plán, který v loňském roce schválila Vláda České republiky. Ta vláda, ve které je Andrej Babiš významným členem.

Jedním z důvodů, proč jsme připravili zmíněný Akční plán, je alarmující statistika užívání alkoholu, která mimo jiné říká, že v České republice pravidelně pije alkohol 20 procent mladistvých ve věku 15 let. Vláda se rozhodla proti tomuto nebezpečnému trendu bojovat. Jak s tímto vládním plánem souvisí aktuální návrh Andreje Babiše, tomu opravdu nerozumím a neumím si toto chování vysvětlit jinak, než že pan Babiš zahájil předvolební kampaň. Prohlásit, že v této situaci snížíme DPH u točeného piva z 21 na 10 procent, to je jeden z největších politických populismů, jaký si já osobně za svůj život pamatuji.

A pak je tu samozřejmě těch 160 milionů korun ročně, o které dle slov ministra Babiše státní rozpočet se snížením DPH z točeného piva přijde. Nemohu se zbavit dojmu, že stát vlastně přispěje 160 miliony každý rok na předvolební kampaň Andreje Babiše a jeho strany. Nehledě na to, že 160 milionů korun je jeden náklad, dalším jsou ale desítky miliard korun ročně, které stát vydává na celospolečenské náklady související s užíváním alkoholu (zdravotnictví, kriminalita, předčasná úmrtí atd.).  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KDU-ČSL: Nejde o nic menšího než o naši budoucnost

15:20 KDU-ČSL: Nejde o nic menšího než o naši budoucnost

KDU-ČSL na facebookovém profilu k únorovým událostem 1948