Třeštíková: Praha na Den Země symbolicky nerozsvítí téměř 50 památek

22.04.2021 22:48 | Zprávy

Hlavní město dnes, na Den Země, nerozsvítí na sedmnáct set svítidel osvětlujících téměř pět desítek památek, které má ve správě. Radní hl. m. Prahy pro kulturu a památkovou péči Hana Třeštíková a radní hl. m. Prahy pro majetek Jan Chabr tím chtějí symbolicky upozornit na problém světelného smogu a jeho negativního vlivu na člověka i přírodu.

Třeštíková: Praha na Den Země symbolicky nerozsvítí téměř 50 památek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní hl. m. Prahy Hana Třeštíková

„Stejně jako bojujeme na území pražské památkové rezervace s vizuálním smogem, který obtěžuje Pražany a znesnadňuje turistům orientaci, chceme poukázat i na problematiku smogu světelného, který má zásadní dopad na zdraví a kvalitu života v hlavním městě. Proto na Den Země nebude osvětleno na padesát pražských památek a připojujeme se k iniciativě „Nesvítí se někde zbytečně?“, kterou vyhlásila Česká astronomická společnost,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu Hanka Třeštíková.

Na Den Země se dnes nerozsvítí celkem 1669 světel, což je asi polovina světel pod správou městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP). Z památek v centru to bude Týnský chrám, Petřínská rozhledna, Národní památka Vyšehrad nebo Karlův most. Dále od centra zůstane do tmy ponořená zřícenina na Babě a kostely sv. Martina v Řepích nebo sv. Cyrila a Metoděje v Nebušicích. Zahrnuty jsou tak památky různého typu - od rozhledny, kostelů a jiných sakrálních staveb, po sochy a pomníky.

„Naše společnost se nachází v bodu zlomu, kdy drtivá většina společnosti začala přemýšlet o světě okolo nás v jiných intencích. Příroda, její vytěžování, nakládání s nerostným bohatstvím či stav planety z pohledu její udržitelnosti se staly aktuálními otázkami našich životů. Cílem je fungování společnosti za účelem trvale udržitelného rozvoje, který respektuje i budoucnost, nikoli pouze snahu o maximalizaci využití z pohledu dneška a nezodpovědnost za budoucnost,“ doplňuje radní hl. m. Prahy pro oblast majetku Jan Chabr.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Obrana

Nejsem pro, aby ministerstvo obrany mělo SPD. Ani aby byl třeba Turek ministr čehokoliv. Ale není teď jediná šance, jak tomu zabránit, dohodnout se s ANO? Dřív jste s ním už přeci vládli, tak proč ne znovu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Středoevropská naděje

12:17 Koudelka (Trikolora): Středoevropská naděje

Ve dnech 24.-26. 10. 2025 proběhl v Praze 4. ročník svatovojtěšské konference pořádané spolkem Patri…