Turoňová (Stačilo!): 581 tisíc Ukrajinců v ČR. To jsou poslední čísla

05.08.2025 14:02 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k migraci v ČR.

Turoňová (Stačilo!): 581 tisíc Ukrajinců v ČR. To jsou poslední čísla
Foto: archiv J. Turoňové
Popisek: Právnička Jana Turoňová.

Jak vypadají aktuální migrační čísla v ČR?

Na konci letošního června žilo v České republice legálně 1,091.409 cizinců. Za rok jich přibylo téměř 35.000. Nejvíce bylo Ukrajinců, následovali Slováci, Vietnamci a Rusové.

Cizinci podle úřadu v současnosti tvoří 10,3% populace ČR. Více než třetina z nich žije v Praze.

Ukrajinců pobývalo v Česku na konci června přes 581.000. Na celkovém počtu cizinců se lidé z Ukrajiny podílejí 53%.

K dočasné ochraně, která ukrajinským válečným uprchlíkům umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh, bylo registrováno přes 378.000 lidí.

Zhruba 385.000 cizinců mělo na konci června trvalý pobyt, téměř 328.000 přechodný pobyt.

A jak je to s azylem? O tuto ochranu si většinou žádají mimoevropští migranti. Nám se velká čísla prozatím vyhýbají! Migranti chtějí na Západ. Tuhle výhodu si nesmíme nechat vzít!

O azyl si letos od ledna do konce června zažádalo 429 lidí. Nejvíce žádostí podali cizinci z Vietnamu. Bylo jich 83. Dále o mezinárodní ochranu žádali Ukrajinci, lidé z Uzbekistánu, Moldavska a Turecka.

A co návraty migrantů?

Za první pololetí letošního roku odcestovalo z ČR 480 lidí v programu asistovaných dobrovolných návratů. Nejvíce cizinců se vrátilo do Vietnamu. Při nucených návratech, které zajišťuje policie, opustilo zemi 91 lidí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Investice

Slibujete investice do nás lidí. Zajímá mě, ale kde na to chcete vzít? Jestli to chápu dobře, šetřili byste na obraně a co dál? A jste pro progresivní zdanění? Upřímně jsem vás měl vždy za pravicovou stranu, ale po spojení s SPD nevím, kde jste vlastně ukotvení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Senátor Rychlík: Tohle jsou konzervativní hodnoty, Oto Klempíři?

8:02 Senátor Rychlík: Tohle jsou konzervativní hodnoty, Oto Klempíři?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k přistoupení Oto Klempíře k Motosristům.