Udženija (ODS): Zdravotníků ubývá a stárnou, Praha situaci začíná aktivně řešit

24.06.2024 6:23 | Tisková zpráva
autor: PV

Závěry analýzy zaměřené na nedostatek lékařů ve vybraných oborech představila náměstkyně pražského primátora pro zdravotnictví Alexandra Udženija společně s ředitelem Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislavem Duškem.

Udženija (ODS): Zdravotníků ubývá a stárnou, Praha situaci začíná aktivně řešit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandra Udženija

Analýza, kterou si nechala zpracovat náměstkyně primátora a kterou zpracoval tým pod vedením profesora Duška, odhalila vážné, leč očekávatelné problémy s nedostatkem lékařů primární zdravotní péče a stárnutím lékařské populace v oborech pediatrie, psychiatrie, stomatologie, praktického lékařství a klinické psychologie.

„Situace je opravdu alarmující. Průměrný věk praktického lékaře pro dospělé v Praze je 54 let, u praktických lékařů pro děti a dorost je průměrný věk dokonce 56 let! Třetina lékařů v těchto oborech je dokonce už v důchodovém věku. Pokud nezačneme jednat hned, můžeme se v blízké budoucnosti ocitnout ve vážné krizi dostupnosti primární zdravotní péče," uvedla Alexandra Udženija, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví a sociálních věcí, a dodala: „Je zarážející, že tuto situaci nikdo z mých předchůdců neřešil. Možnosti hlavního města v této oblasti sice mají své mantinely, ale uděláme maximum možného pro to, abychom lékařům a potažmo Pražanům, kteří je potřebují, pomohli."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Grolich (KDU-ČSL): Regionální veřejnoprávní média jsou pro jižní Moravu nenahraditelná

19:11 Grolich (KDU-ČSL): Regionální veřejnoprávní média jsou pro jižní Moravu nenahraditelná

Hejtman Jan Grolich iniciuje petici za zachování regionálního vysílání České televize a Českého rozh…