Úřad vlády: Kramářova vila se 8. května otevře veřejnosti

21.04.2014 14:17

V souvislosti s větší otevřeností vlády vůči občanům a zároveň při příležitosti oslav výročí 10 let od vstupu ČR do Evropské unie bude zpřístupněna veřejnosti Kramářova vila, reprezentativní sídlo předsedy vlády ČR.

Úřad vlády: Kramářova vila se 8. května otevře veřejnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Strakovy akademie

Úřad vlády ČR tak naplňuje vládní snahu o bližší a otevřenější vztah státní správy s veřejností a ve čtvrtek 8. května umožní zájemcům z řad občanů prohlédnout si historickou budovu Kramářovy vily včetně rozsáhlé zahrady s vyhlídkou. Prohlídky budou probíhat v čase od 10:00 do 16:00 hodin. Zájemci se mohou těšit na krásný interiér Kramářovy vily i zahradu včetně odborného výkladu průvodců, a to nejen o historii vily, ale i o jejích původních majitelích Naděždě Kramářové a Karlu Kramářovi.

"Kramářova vila je opravdový architektonický i historický skvost, a proto by byla škoda ji pravidelně nezpřístupňovat veřejnosti. Naším cílem je obnovit větší otevřenost Úřadu vlády ČR směrem k občanům, proto v tomto roce plánujeme ještě například otevřené dny v Benešově vile v Sezimově Ústí či prohlídky Strakovy akademie,“ doplnil vedoucí Úřadu vlády ČR Pavel Dvořák.   

Dny otevřených dveří ve vile Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí proběhnou v květnu až říjnu 2014 vždy poslední víkend v měsíci od 10:00 do 16:00 hodin a den otevřených dveří ve Strakově akademii sídle Úřadu vlády ČR, je naplánován na 28. září 2014 v době od 10:00 do 16:00 hodin.

Kramářova vila

V roce 1890 podnikl Karel Kramář (1860–1937) svoji první studijní cestu do Ruska. Během půlročního pobytu projel zemí od Petrohradu přes Moskvu až po Baku a poznal život jak na vesnicích, tak ve velkých městech. Dosud cestoval po západní Evropě, avšak zájezd na východ jej v mnoha směrech ovlivnil. Nejenže si Rusko zamiloval, ale našel tam i svoji životní partnerku Naděždu Nikolajevnu Abrikosovou (1862–1936). Oba manželé si nechali v roce 1915 vystavět na XIX. baště sv. Máří Magdalény v Praze honosnou vilu. Budova o rozloze 700 m2 měla 56 rozmanitých místností. Nacházely se zde ložnice, pracovny, jídelny, salony, haly, hostinské pokoje, ale i například lázně. V okolí vily byly vystavěny skleníky, tenisový kurt a park. Originální interiér vily vznikal za přispění významných umělců, jako byl profesor Uměleckoprůmyslové školy J. Beneš nebo sochař Celda Klouček.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 přešla vila do vlastnictví Společnosti Karla Kramáře. Na konci třicátých let objekt spravovalo Národní muzeum a v roce 1952 připadla vila Úřadu předsednictva vlády. V této době sloužila převážně k prezentaci a ubytování státních návštěv. V devadesátých letech byla vila kompletně zrekonstruována a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.

Karel Kramář

Karel Kramář se narodil dne 27. prosince 1860 ve Vysoké nad Jizerou v rodině zámožného stavitele. Po absolutoriu práv na universitě v Praze studoval národní hospodářství v Berlíně a politické vědy v Paříži. Původně se chtěl věnovat akademické dráze a připravoval se na habilitaci. Jeho osudem se ovšem stala politika, v roce 1889 založil spolu s T. G. Masarykem a J. Kaizlem realistické hnutí. O rok později vstoupil do mladočeské strany, za niž byl zvolen poslancem Říšské rady a na začátku 20. století se stal jejím uznávaným vůdcem. Před 1. světovou válkou byl hlavním představitelem a obhájcem tzv. pozitivní politiky, odmítající český státoprávní radikalismus a směřující k pozvolnému posilování hospodářských, politických a kulturních pozic českého národa i ostatních slovanských národů rakousko-uherské monarchie.

Po vypuknutí 1. světové války stál u zrodu domácího odboje. V květnu 1915 byl zatčen a v červnu 1916 odsouzen za velezradu k trestu smrti, trest mu byl nejprve zmírněn na 20 let žaláře a posléze byl zcela amnestován a znovu se zapojil do politického života. Od roku 1918 zastával funkci předsedy Národního výboru a po vzniku samostatného československého státu byl jmenován první předsedou vlády. Z titulu své funkce se účastnil pařížské mírové konference. Zdůrazňoval osudové důsledky ruské Říjnové revoluce pro celý svět a v průběhu mírových jednání naléhal, aby vítězné mocnosti mobilizovaly ve vlastním zájmu všechny síly k obnově demokracie v Rusku. Vítězství a konsolidace bolševického režimu definitivně pohřbily jeho vizi demokratické ruské velmoci, jež by byla oporou menších slovanských států včetně ČSR a jejich záštitou před eventuální recidivou německé agrese. Ve funkci předsedy vlády Karel Kramář setrvává do obecních voleb v roce 1919, kdy je nahrazen představitelem vítězné strany sociálním demokratem V. Tusarem. Půlroční premiérské angažmá bylo vrcholem jeho politické kariéry.

Po celou dobu existence první republiky byl vedoucím představitelem Národně demokratické strany a poslancem Národního shromáždění. Kriticky se stavěl k jednostranné orientaci čs. zahraniční politiky, zejména k přeceňování významu Společnosti národů. Ve vnitřní politice obhajoval koncepci ČSR jako národního státu čs. národa, oponující Masarykově koncepci státu národnostního. Jeho názory jej na počátku 30. let přivedly na okraj československé politické scény. Neúspěch v politice byl doprovázen i problémy v podnikání, Kramářovy podniky totiž těžce zasáhla velká hospodářská krize. Karel Kramář zemřel v květnu 1937 v podstatě opuštěný, nedoceněný a nepochopený. Z politické scény s ním odešel politik nezištný, čestný, často až naivní s velkým charismatem, mnoha straníky milovaný a uctívaný téměř synovskou láskou. Nedokázal se přizpůsobit změněným poměrům po roce 1918 a své odstavení od moci, stejně jako meziválečnou zahraniční orientaci Československa, cítil jako osobní křivdu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vlada.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Nová koncepce hmotných rezerv? Jen další PR akce Babišovy vlády

16:52 Munzar (ODS): Nová koncepce hmotných rezerv? Jen další PR akce Babišovy vlády

Snaha o novou koncepci státních hmotných rezerv je podle poslance ODS Vojtěcha Munzara nedůvěryhodn…