Ústavní soud je rozdělen, STAN navrhnou změny financování stran

6. 3. 2018 12:04

Ústavní soud velmi těsně rozhodl o financování politických stran. Na základě rozhodnutí Starostové Parlamentu předloží novely, které upravují možnost půjček od svých členů a kritéria financování politických institutů.

Ústavní soud je rozdělen, STAN navrhnou změny financování stran
Foto: STAN
Popisek: STAN

Ústavní soud vyjádřil pochybnosti v případě nemožnosti půjček stran od svých členů. „Předložíme novelu zákona, která stanoví stejný limit na půjčky od svých členů, jako je to v případě darů, tedy tři miliony korun. V případě darů  mezi stranami by se mělo jednat o limit kolem deseti milionů korun,“ říká místopředseda Senátu Jiří Šesták (STAN).

Starostové akceptují rozhodnutí soudu ve věci financování stran zastoupených v parlamentu. „Výsledky voleb ukázaly, že i menší politické strany, jako jsou Starostové a nezávislí, mohou hranici tří procent překonat,“ říká Šesták.

O jediný hlas neprošlo zrušení modelu financování politických institutů. Nárok na příspěvek mají totiž jen ty strany, které mají historicky zastoupení v dolní komoře. „Navrhneme změnu, aby kritéria pro výplatu příspěvku zohledňovala i zastoupení v Senátu a krajských zastupitelstvech,“ říká zástupce senátorů Stanislav Polčák (STAN).

„Skutečnost, že Ústavní soud byl v takto zásadních otázkách rozdělen v těsném poměru osm ku sedmi, ukazuje, že stávající regulace je problematická a zasluhuje revizi. Vyzýváme proto vládu a ministerstvo vnitra, aby nález i disentní stanoviska soudců pečlivě zvážily,“ dodává Polčák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Každá vyspělá společnost by měla být solidární a spravedlivá

14:32 Seďa (ČSSD): Každá vyspělá společnost by měla být solidární a spravedlivá

Sociální demokracie vždy stála na straně demokracie, svobody, solidarity a spravedlnosti. Proto podp…