Ústecký kraj: Třísvazková výuková publikace o sasko-českých vztazích

6. 3. 2014 14:50

Závěrečná konference ukončila ve čtvrtek 6. března na krajském úřadu v Ústí nad Labem dvouletý projekt Sasko-české vzájemné vztahy v proměnách času. Na setkání historiků, učitelů a dalších hostů, které zahájila náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová, byla představena výuková publikace v české a německé verzi.

Ústecký kraj: Třísvazková výuková publikace o sasko-českých vztazích
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Jana Vaňhová (ČSSD)

„Hlavní ambicí projektu financovaného z programu Cíl 3 bylo přispět občanům Ústeckého kraje a sousedního Svobodného státu Sasko, ale nejen jim, k vzájemnému a bližšímu pochopení a zájmu o společnou historii dvou sousedících zemí,“ řekla v úvodu Jana Vaňhová. „Nová publikace je určena především studentům středních škol a je společným dílem odborníků z řad českých historiků, archivářů a sociologů pod záštitou Univerzity J. E. Purkyně a jejich kolegů ze saské strany, z Technické univerzity v Drážďanech.“

Ústecký kraj, jako vedoucí partner projektu a jeho administrátor, získal na celý projekt finanční dotaci z Programu Cíl 3 /Ziel 3 prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj  EU. Peníze byly využity nejen na tvorbu a tisk zajímavé a obšírné publikace, ale rovněž na organizaci předcházejících vzdělávacích akcí o  česko–saských vztazích. Patřily k nim semináře pro učitele na obou stranách hranic i zahájení výuky na pilotních školách. Kapitol je několik, například Spojenci a nepřátelé, Vlast a víra, Dědictví industrializace, Sousedé v dobrém i zlém, Krajina přírodních prostor bez hranic, ale také kapitola Hraniční přesahy: zločin, dobrodružství, humor.  Historickým obdobím mapování a osvětlování historie je raný novověk až doba naší současnosti. Autory odvážného počinu jsou doc. Kristina Kaiserová z Filozofické fakulty ústecké Univerzity J. E. Purkyně a Prof. Walter Schmitz z Technické univerzity v Drážďanech. Vedle nich přispěli fundovanými texty i další odborníci od nás i ze Saska.  

Publikace v českém jazyce nebo němčině je k dispozici na Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Ústeckého kraje, dostanou ji učitelé historie a dějepisu na středních školách, pro které se chystá další seminář. Jednotlivé texty i fotografický a mapový doprovod s řadou grafů bude brzy k dispozici i na internetu u nás i v Německu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kr-ustecky.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peksa (Piráti): Postup Saudské Arábie je odsouzeníhodný. EU by měla vytvořit sankční seznam odpovědných osob

16:47 Peksa (Piráti): Postup Saudské Arábie je odsouzeníhodný. EU by měla vytvořit sankční seznam odpovědných osob

Vývoj situace kolem zmizení novináře Džamála Chásakdžího na konzulátu Saudské Arábie a argumentace v…