Váhalová (ČSSD): Násilí na ženách je stále celosvětovým problémem

21.03.2015 10:00

Březnové 59. zasedání Komise OSN o postavení žen, která je vrcholným orgánem OSN v oblasti prosazování rovnosti žen a mužů, se uskutečnilo v OSN v New Yorku. V rámci tohoto zasedání se v kooperaci s MPU (Meziparlamentní unií) uskutečnilo i mezinárodní setkání poslanců pod názvem Parlamenty pro rovnost žen a mužů.

Váhalová (ČSSD): Násilí na ženách je stále celosvětovým problémem
Foto: facebook
Popisek: Poslankyně za ČSSD Dana Váhalová

I přes dílčí úspěchy se dosud nepodařilo dosáhnout rovnosti žen a mužů ve 189 zemích. Bylo konstatováno, že při současném tempu změn, bude trvat 81 let, než se dosáhne rovnost mužů a žen v zapojení do ekonomiky a 50 let pro dosažení stejného zastoupení mužů a žen v parlamentech členských státech. Navíc jsou ženy terčem různých typů násilí.

Rozvoj komunikačních technologií sebou přinesl i nový fenomén kybernetického násilí na ženách prostřednictvím internetu, telefonu nebo videoher.

Pokud si někdo myslí, že násilí na ženách je pouze záležitostí rozvojových zemí, tak se mýlí, je velmi rozšířené i v Evropě.

Výsledky historicky největšího světového průzkumu

V loňském roce představila Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA) výsledky historicky největšího světového průzkumu týkajícího se násilí na ženách, který přinesl otřesná čísla:

• 33 % žen zažilo po 15. roce věku fyzické nebo sexuální násilí, což odpovídá 62 milionům žen, 22 % pak zažilo fyzické nebo sexuální násilí ze strany partnera

• 5 % všech žen bylo znásilněno. Téměř každá 10. žena, která zažila sexuální násilí ze strany jiné osoby než partnera, uvádí, že na nejzávažnějším incidentu se podílel více než jeden pachatel

• 43 % zažilo určitou formu psychického násilí ze strany současného nebo bývalého partnera, například znevažování či ponižování na veřejnosti, zákaz opustit byt/dům nebo zamykání, nucení dívat se na pornografický materiál nebo pohrůžky násilím

• 33 % zažilo v dětství fyzické nebo sexuální násilí od dospělé osoby. 12 % zažilo v dětství sexuální násilí, přičemž polovina z nich ze strany mužů, které neznala

• 18 % žen se po 15. roce věku setkalo s nebezpečným pronásledováním a 5 % během 12 měsíců před průzkumem, což odpovídá 9 milionům žen. 21 % žen, které zažily nebezpečné pronásledování, uvedlo, že trvalo déle než 2 roky

• 11 % žen se setkalo s nevhodnými urážlivými návrhy na internetových sociálních sítích nebo bylo vystaveno nevyžádaným sexuálně explicitním e-mailům či SMS zprávám. Obětí tohoto kybernetického obtěžování se stalo 20 % mladých žen (18–29 let)

• 55 % žen zažilo určitou formu sexuálního obtěžování a 32 % všech obětí sexuálního obtěžování uvedlo, že pachatelem byl nadřízený, kolega nebo zákazník

• 67 % neoznámilo nejzávažnější incident partnerského násilí policii ani žádné jiné organizaci

ČR tuto smlouvu zatím ani po urgencích nepodepsala

Jedním z řešení této situace je také zvýšit povědomí a boj proti těmto zločinům na ženách. Bylo doporučeno ratifikovat Úmluvu Rady Evropy o předcházení a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí (Istanbulskou úmluvu).

Velmi mne mrzí, že ČR tuto smlouvu zatím ani po urgencích nepodepsala. Dále je nutné, aby členské státy EU považovaly i partnerské násilí za veřejný, nikoliv soukromý problém. Vizí Evropské unie jako demokratického a mírového společenství je ctít lidská práva, mír a hodnoty jako solidaritu a rovnoprávnost. Společnost, kde ženy budou objektem násilí, nemůže být ani demokratická, ani úspěšná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ČSSD

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Filip (KSČM): Pro migranty jsme pouze přestupní stanicí

4:34 Filip (KSČM): Pro migranty jsme pouze přestupní stanicí

Reakce předsedy KSČM Vojtěcha Filipa k žádosti Itálie o přijetí migrantů