Vais (TOP 09): Mrtvá půda vede k povodním

23.06.2020 22:30 | Zprávy

Oběť na životě na Kolínsku, zatopené domy i obce napříč celým krajem, přes 900 výjezdů hasičů spěchajících pomoci zoufalým občanům. To je statistika víkendových bleskových povodní.

Vais (TOP 09): Mrtvá půda vede k povodním
Foto: TOP 09
Popisek: Vojtěch Vais

Je sucho nebo jsou povodně? Tyto dva zdánlivé protiklady spolu souvisí. Půda přeměněná nešetrným hospodařením v mrtvou písčitou zem ztrácí schopnost zadržovat vodu.

Absence přirozených remízků, alejí a příkopů podél cest schopných vodu zadržet dále přispívá k tomu, že půda pouze odteče do koryt potoků. Ty jsou často člověkem narovnány a vybetonovaným korytem pak veškerá voda bleskově odteče do řek a pryč z území Česka, v horším případě stačí cestou zničit vše, co přijde do cesty.

Několik dní po povodni se v krajině opět objevuje sucho a vyschlé studny.

Proto prosazujeme povinnost zadržování a zasakování veškeré vody odváděné ze střech a parkovišť, zasazujeme se o obnovování přirozených meandrů potoků, tůní, mokřadů a rybníků a bojujeme o narušení rozlehlých lánů remízky a alejemi.

Zabráníme tím erozi a znehodnocování půdy a nebudeme zbytečně přicházet o drahocennou vodu. Zadržením srážek na našem území dosáhneme opětovného naplnění studen, které jsou na mnoha místech po kraji zcela vyschlé.

VOJTĚCH VAIS, ZASTUPITEL KOSMONOS

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokorná Jermanová (ANO): Zájmy ČR jsou vám ukradené, pane premiére

14:17 Pokorná Jermanová (ANO): Zájmy ČR jsou vám ukradené, pane premiére

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k odsuzujícím slovům premiéra Fialy.