Valachová (ČSSD): Jasná pravidla musí být nastavena, zveřejněna a pak také plněna

21. 5. 2020 22:08

Komentář na facebookovém profilu k návrhu změny rozpočtového určení daní (RUD)

Valachová (ČSSD): Jasná pravidla musí být nastavena, zveřejněna a pak také plněna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně Kateřina Valachová
reklama

Na stole je návrh změny rozpočtového určení daní (RUD). Podle něj vezmeme peníze obcím a dáme je státu. A od něj prý obce dostanou zpátky peníze v dotacích. Pak je otázka, proč obce krátíme a mezi občany (obce) a jejich peníze z daní strkáme úředníky, dotační tituly, byrokraciii, specialisty, kteří jediní umí správně vyplnit formuláře? Investici tak logicky oddalujeme a také děláme dražší.

Potřebujeme přece dostat peníze do ekonomiky hned, aby co nejrychleji začaly pohánět naše hospodářství! Dotací máme už nyní příliš, v této zemi už kvůli neustálému administrování dotací nevíme kudy kam. Mám s tím svoje zkušenosti z ministerstva školství. Skoro dva roky jsem se zabývala spravedlivým systémem dotací, abych zjistila, že sportovní šíbři si stejně najdou cestičku, jak to zneužít. Ostatně nebyli jediní. Policie prošetřovala dotace a zakázky snad na všech resortech.

Potřebujeme naprosto opačný vývoj - více peněz do obcí a měst k budovaní struktury škol, domovů pro seniory, nemocnic. Rychlé investice do dálnic, silnic a dalších věcí podle strategických plánů obcí, měst, krajů a státu. A hlavně: podle jasných pravidel, která musí být nastavena, zveřejněna a pak také PLNĚNA. A pod přímou kontrolou lidí žijících v obcích.

Potřebujeme naopak méně dotačních titulů rozdělovaných na ministerstvech (často "od stolu" a podle toho, kdo v tom umí "líp chodit"). Přímé investice na základě jasného zadání se mi naopak na 100 procent osvědčily u školské infrastruktury a úspěšných investic do škol.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: Všechny zúčastněné jsem si poslechl a společně to zkusíme napravit

10:28 Hejtman Kuba: Všechny zúčastněné jsem si poslechl a společně to zkusíme napravit

Hejtman Martin Kuba řeší napjatou personální situaci v táborské nemocnici.