Váňa (ČSSD): Reorganizace armády se nepovedla

29.11.2016 11:19

Reorganizace armády v podobě takzvané optimalizace vojenských újezdů byla špatným krokem. Na příkladu Vojenského újezdu Libavá v Olomouckém kraji to dokládá tamní poslanec Roman Váňa, který je zároveň předsedou sněmovního Výboru pro bezpečnost. „Mrzí mě to o to víc, že jsem ministra Stropnického na předpokládaná úskalí důrazně upozorňoval. Na moje slova bohužel nedal,“ předeslal Roman Váňa.

Váňa (ČSSD): Reorganizace armády se nepovedla
Foto: cssd.cz
Popisek: Roman Váňa, ČSSD

Optimalizace vojenských újezdů se ve Sněmovně projednávala v roce 2014. Jedním z důvodů rušení nebo zmenšení vojenských prostorů měla být podle ministra obrany redukce počtu příslušníků Armády ČR a tím i nižší potřeba četnosti výcviku vojsk. „Již tehdy jsem upozorňoval na to, že se jedná o nesmysl. Vezměte si leteckou střelnici, její velikost včetně ochranných pásem musí splňovat určité parametry a absolutně nesouvisí s počtem vojáků. A se stále složitější mezinárodní situací a vzrůstajícím napětím ve světě jde redukce možnosti výcviku naší armády naprosto špatným směrem,“ upozornil Roman Váňa.

Vojenský újezd Libavá se zmenšil o 31 %. „V době projednávání jsem ministru obrany sdělil veškeré odborné argumenty proti redukci tohoto vojenského újezdu. Pan ministr mě ujistil, že to všechno osobně prověří, vezme v úvahu, a že rozhodne v návrhu zákona tak, aby skutečné potřeby armády nebyly poškozeny. Bohužel neudělal nic,“ neskrýval rozhořčení Roman Váňa, „předpokládám, že se teď bude odvolávat na svoji nezkušenost v době projednávání zákona. Tato argumentace ostatně není nic nového, vicepremiér Babiš v podstatě i dnes stále tvrdí, že vlastně není politikem. Myslím, že s blížícími se volbami budeme svědky tohoto alibismu stále častěji.“

Vojáci potřebují obnovit provoz některých cvičišť

Redukce vojenských újezdů platí od začátku tohoto roku. Již po několika měsících se právě na Libavé ukazuje, že reorganizace armády byla chybná. Vojáci potřebují obnovit provoz některých cvičišť, například střelnice v Loučce. Ta je však nyní již v civilním prostoru. „Naprosto rozumím místním lidem, že se jim obnovení provozu střelnice nelíbí. Musí se najít jiná cesta, každopádně řešení bude spočívat v investici několika milionů korun. A to nehovořím o minimálně dalších třech výcvikových místech, které na Libavé už nemohou fungovat ve stejném rozsahu jako před reorganizací,“ poznamenal Roman Váňa.

Ministr Stropnický obhajoval v prosinci 2014 optimalizaci vojenských újezdů jako promyšlený krok. Sklidil za to ve Sněmovně dokonce i potlesk z lavic poslanců hnutí ANO. „Dnes se ukazuje, že reorganizace armády se nepovedla,“ uzavřel Roman Váňa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Birke (ČSSD): Po 23 letech opět do Bělovse vracíme lázeňství

6:34 Birke (ČSSD): Po 23 letech opět do Bělovse vracíme lázeňství

Ochutnal novou minerálku a debatoval se středoškoláky – senátor Jaroslav Malý navštívil Náchod.