Veleba (SPO): Falešní vykladači historie

28. 1. 2015 22:11

„27.1.1945 osvobodili Osvětim“ – to je titulek, kterým byl opatřen přenos veřejnoprávní televize z oslav osvobození vyhlazovacího tábora, ve kterém nacisté zavraždili přes milion lidí!

Veleba (SPO): Falešní vykladači historie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPO Jan Veleba
reklama

Neznalý divák, zejména ten mladý, si tak musel logicky položit otázku, kdo tedy vlastně tábor osvobodil?  Jakoby sovětská armáda bylo zakázané sousloví. Ani ostatní média se nijak nepředháněla v tom, aby správně informovala o rudoarmějcích 1.ukrajinském frontu, který v pětačtyřicátém tak nadšeně vítali zbývající umírající a zbídačelí vězni. To je neuvěřitelný cynismus a pohrdání nejenom historickými fakty, ale těmi, kteří položili svoje životy za to, abychom my mohli žít.

Ať už jsou vztahy EU a Ruska jakkoliv napjaté, historická fakta nesmí podléhat politikaření a pokud se tak děje, tak se musíme postavit na odpor.

S tím souvisí i nepozvání ruského prezidenta Putina.Organizátoři se prý obávali, aby Putin nezopakoval vystoupení z výročí před deseti lety, kdy mluvil o hrdinství sovětských vojáků.

Nicméně historická fakta hovoří jasně. Úloha sovětské armády je nezpochybnitelná, což dokládají i výpovědi přeživších a čísla.

Na zpochybňování role osvoboditelů zareagovalo ruské ministerstvo obrany odtajněním zpráv z osvobození tábora. Osvětim osvobodila sovětská armáda složená z jednotek 39 národností – mimo jiných ruské, ukrajinské, běloruské, arménské, osetinské a gruzínské.

Že měl být Putin do Osvětimi pozván míní i poslední lovec nacistů, historik Efraim Zuroff. I on zopakoval význam sovětské armády. V tomto kontextu pak působí absurdně, že byl naopak pozván Rainer Höss, vnuk někdejšího velitele tábora Rudolfa Hösse!  Bylo by zajímavé sledovat tváře přeživších, když hledí do očí muže, jehož děd měl na svědomí smrt více jak milionu lidi, včetně jejich příbuzných.

Všichni přeživší, kteří se při vzpomínkové akci sešli, se ale shoduji v jednom: na hrůzy holocaustu se nesmí zapomenout. Své naděje vkládají právě do mladé generace. Ta ale musí vědět, musí znát fakta. A ne, že „27.1.1945 osvobodili Osvětim“.  Každý má právo na pravdivý výklad dějin a ten, kdo ho zkresluje a manipuluje je na úrovni toho, kdo omezuje lidská práva. Abychom mohli pochopit sebe sama, tedy naši současnost, musíme znát svoji minulost a teprve pak můžeme rýsovat svoji budoucnost.

Poznámka závěrem. Holocaust stál život 7 milionů židů. Na uctění jejich památky nepřijel  do Osvětimi představitel osvoboditelské země Vladimír Putin. Je to neuvěřitelné, ale nebyl pozván. Do Osvětimi, ale i do Terezína, což bylo seřadiště židů před transportem do továrny smrti Osvětimi, nepřijel Obama, Cameron a další. Jak zvláštní. Vloni v Normandii k uctění památky osmi tisíc padlých na pláži Omaha při vylodění spojenců v rámci operace Overlord byli všichni…. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Veleba
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berdychová: Vývoj technologií ukazuje, kde leží naše budoucnost

6:37 Berdychová: Vývoj technologií ukazuje, kde leží naše budoucnost

Druhého ročníku programátorské soutěže Open Data Hackathon se zúčastnilo osm studentských týmů. Vítě…