Já sám jsem dnes na toto téma obdržel několik reakcí seniorů, kteří ale mají na věc jiný názor. Z jedné pro srovnání rovněž vyjímám: „Pokud důchodci dostanou jednorázově v prosinci 600,- Kč a poté se jim zvedne od nového roku důchod o cca 100,- Kč měsíčně, tak za rok je to 1200,- Kč + 600,- Kč = 1800,- Kč. Pokud by se zvýšily důchody od ledna o cca 200,- Kč měsíčně, tak za rok je to 2400,- Kč. To se nestydí vláda s takovým návrhem předstoupit před důchodce?“
Nechci být laciným kritikem vlády, za té Nečasové bylo důchodcům hůř, ale velmi mně dnešní rozhodnutí připomíná politiku chytré horákyně. Opticky stát přidal – dá v prosinci každému důchodci 600 Kč, aby mohl vzápětí od ledna 2015 valorizovat pouhou stokorunu, kterážto nezajistí udržení poměru k mzdám pracující populace. Onen senior v této souvislosti v dopise píše: „Ať si stát nechá těch 600 stovek a přidá trvale aspoň ty navržené 200 stovky, které zdaleka nedosáhnou uvedené ztráty.“ Má na mysli ztrátu způsobenou Nečasovým, chcete-li Kalouskovým balíčkem škrtů, kdy se po dobu tří let nezvyšovaly důchody dle platného zákona.
Původní návrh byl alespoň trochu spravedlivý - všem bez rozdílu přidat asi 200 Kč měsíčně, pravidelně, nikoliv jednorázově. To ale narazilo na Babiše. Kvůli rozporům s ministryní práce a sociálních věcí byl návrh zameten pod koberec a přišla jednorázová kompenzace z dílny Pavla Bělobrádka. Zatímco se vláda plácá po ramenou, jak to vyřešila, a premiér se už během vládního jednání pochlubil na sociálních sítích, opozice ji kritizuje za populisticky laciné gesto. Je nesporné, že se důchody stanou předmetem politického boje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV