Veleba (SPO): Tož tedy bojujte, ale ne s důchodci

15.06.2015 19:38

Dnes vydal premiér tiskovou zprávu, ze které vyjímám: „Vláda B. Sobotky na dnešním jednání schválila mimořádný jednorázový příspěvek 600 korun pro všechny důchodce. Letos v prosinci jej obdrží každý příjemce důchodového pojištění. Vláda tímto krokem pokračuje v naplňování svých priorit a závazků, kterými se snaží kontinuálně zlepšovat život důchodců v naší zemi.“

Veleba (SPO): Tož tedy bojujte, ale ne s důchodci
Foto: hns
Popisek: Senátor, exprezident Agrární komory a předseda SPO Jan Veleba

Já sám jsem dnes na toto téma obdržel několik reakcí seniorů, kteří ale mají na věc jiný názor. Z jedné pro srovnání rovněž vyjímám: „Pokud důchodci dostanou jednorázově v prosinci 600,- Kč a poté se jim zvedne od nového roku důchod o cca 100,- Kč měsíčně, tak za rok je to 1200,- Kč + 600,- Kč = 1800,- Kč. Pokud by se zvýšily důchody od ledna o cca 200,- Kč měsíčně, tak za rok je to 2400,- Kč. To se nestydí vláda s takovým návrhem předstoupit před důchodce?“

Nechci být laciným kritikem vlády, za té Nečasové bylo důchodcům hůř, ale velmi mně dnešní rozhodnutí připomíná politiku chytré horákyně. Opticky stát přidal – dá v prosinci každému důchodci 600 Kč, aby mohl vzápětí od ledna 2015 valorizovat pouhou stokorunu, kterážto nezajistí udržení poměru k mzdám pracující populace. Onen senior v této souvislosti v dopise píše: „Ať si stát nechá těch 600 stovek a přidá trvale aspoň ty navržené 200 stovky, které zdaleka nedosáhnou uvedené ztráty.“ Má na mysli ztrátu způsobenou Nečasovým, chcete-li Kalouskovým balíčkem škrtů, kdy se po dobu tří let nezvyšovaly důchody dle platného zákona.

Původní návrh byl alespoň trochu spravedlivý - všem bez rozdílu přidat asi 200 Kč měsíčně, pravidelně, nikoliv jednorázově. To ale narazilo na Babiše. Kvůli rozporům s ministryní práce a sociálních věcí byl návrh zameten pod koberec a přišla jednorázová kompenzace z dílny Pavla Bělobrádka. Zatímco se vláda plácá po ramenou, jak to vyřešila, a premiér se už během vládního jednání pochlubil na sociálních sítích, opozice ji kritizuje za populisticky laciné gesto. Je nesporné, že se důchody stanou předmetem politického boje.

Já bych k tomu dodal, tož tedy bojujte, ale ne s těmi, kteří se neumějí bránit a kteří mají mnohdy problém s důchodem vyžít do dalšího měsíce. Často vyžijí za cenu, že jim nezbudou peníze na jídlo. Podle 4 z 5 seniorů jsou penze mizerné, loni je kritizovalo 80% z nich. Když vezmeme čísla, pak se není co divit. Ještě v roce 2011 se držela valorizace důchodů na 3,7%, vloni už spadla na pouhých 0,4%! Tomu odpovídá i současná reálná hodnota důchodu, jejíž index je pouhých 113,8 k roku 1989. Pro srovnání dnešní reálná hodnota průměrné mzdy ke stejnému roku je 161,7. Obráceně vzato, relace důchodu k hrubé mzdě je pouhých 41,5%, což je zatraceně málo a odsuzuje významnou část seniorů doslova k živožení.

Sečteno a podtrženo, životní úroveň českých důchodců zaostává za vývojem životní úrovně ostatních obyvatel a dnešní rozhodnutí vlády nikterak tuto disproporci neřeší. Přitom úroveň starosti o seniory vypovídá o úrovni a vyspělosti celé společnosti.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Moldavsko si zaslouží status kandidátské země, je to v zájmu nás všech

22:21 Gregorová (Piráti): Moldavsko si zaslouží status kandidátské země, je to v zájmu nás všech

Evropský parlament dnes přivítal na plénu prezidentku Moldavské republiky, Maiu Sandu, a také uznal …