Již na podzim 1938 se Československo muselo vzdát na základě dohody čtyř evropských mocností, tzv. Mnichovského diktátu svého historického území v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, které obývali převážně etničtí Němci na základě práva národa na sebeurčení. Ale také svého území na jižním Slovensku a na jihu Podkarpatské Ukrajiny, anektované Československem po 1. světové válce na Maďarsku.
Jak to tehdy bylo? V ranních hodinách 14. března 1939 zaútočily dva maďarské sbory na Podkarpatskou Rus. Zde se z rozkazu armádního generála Prchaly začala úspěšně bránit čs. 12. pěší divize, pod velením generála Svátka. Odhodlaná obrana trvala až do 17. března. V podvečer 14. března pak začaly jednotky německého wehrmachtu obsazovat Ostravu a Místek. Zde se, pod velením kpt. Pavlíka úspěšně bránili vojáci 8. pěšího pluku. A15. března pak Němci okupovali zbytek území dnešní České republiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV