Vencálek (Zelení): Systém, kde sociálně slabší děti nedosáhnou na vyšší vzdělání, je nemocný

09.12.2021 6:39 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k návrhům na zavedení školného na vysokých školách

Vencálek (Zelení): Systém, kde sociálně slabší děti nedosáhnou na vyšší vzdělání, je nemocný
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Čas od času se objeví nápady na zavedení školného na vysokých školách. V poslední době taková vyjádření zaznívala z úst bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. Spolupředseda jihomoravských Zelených a expert Zelených na vzdělávání Matouš Vencálek vysvětluje, proč je to špatný nápad.

„Podle různých studií a průzkumů u nás žije několik tisíc dětí bez střechy nad hlavou, desítky tisíc jsou v bytové nouzi a zhruba sto tisíc dětí je ztrátou bydlení ohroženo.[1] Platí přitom, že u dětí v bytové nouzi je přibližně dvakrát vyšší pravděpodobnost toho, že budou mít problémy ve škole.[2] Taky u nás výrazně víc než v jiných „vyspělých“ zemích platí úměra, že čím horší socio-ekonomické zázemí dítě má, tím horší má studijní výsledky.[3] A děti rodičů, kteří nevystudovali vysokou školu, mají u nás pětkrát menší šanci, že samy na vysokoškolské vzdělání dosáhnou.[4]

No a pak si přečtu, jak Miroslav Kalousek nabádá budoucího ministra školství Petra Gazdíka k tomu, aby zavedl školné na vysokých školách. Nechápu, kde se tahle snaha budovat další překážky (protože školné v jakékoli podobě prostě vždy překážku představuje) v systému, který je už tak překážek plný, neustále bere. Systém, ve kterém děti ze sociálně slabších vrstev dosáhnou sotva na základní, maximálně střední vzdělání, je nemocný systém. Tak už radši konečně pojďme přemýšlet, jak tyhle bariéry bourat – protože nejsilnější, nejodolnější a nejbohatší společnost je zkrátka vždy vzdělaná společnost.“

Poznámky

[1] Platforma pro sociální bydlení (2021). Sociální bydlení v České republice: Zpráva pro Zastoupení Evropské komise v ČR. Dostupné zde.

[2] Prokop, D. (2019). Záleží na bydlení? Vztah nekvalitního bydlení a školních problémů dětí v chudých českých domácnostech. Sociologický časopis, 55(4), 445-472. Dostupné zde; Median (2016). Analýza dopadů nedostačujícího bydlení na školní a další problémy dětí v ČR. Dostupné zde.

[3] Šetření PISA za rok 2015 – viz např. zde.

[4] Statistika OECD z roku 2019 – viz např. zde.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kettner (SPD): Není jasně stanoveno, co zřizovatel může po řediteli školy chtít

16:03 Kettner (SPD): Není jasně stanoveno, co zřizovatel může po řediteli školy chtít

Projev na 6. schůzi Poslanecké sněmovny 27. ledna 2022 k návrhu programu schůze - rozšíření pravomoc…