V letošním roce je to již dvacáté výročí od vzniku krajských samospráv. Zřízení krajů bylo od samého počátku doprovázeno řadou diskusí nad jejich počtem a kompetencemi. Nakonec bylo rozhodnuto o zřízení 13 krajů. Dnes lze konstatovat, že zřízení krajských samospráv bylo chybou, kterou již dnes nelze zvrátit. Každý kraj je jiný a má svá specifika, co se týká jeho velikosti, počtu obyvatel, úrovní infrastruktury, počtu nemocnic, struktury obyvatelstva, stavem silnic a komunikací. Tím pádem má i každý kraj rozdílné příjmy a výdaje. Jenom provozní náklady stojí v případě krajů 10 miliard korun ročně ze státního rozpočtu, které by bylo možné investovat například na zlepšení kvality života občanů. Kraje se tak staly de-facto pouhými "průtokáči" peněz a v mnoha případech také prostředím pro nárůst razítek a byrokracie a také podhoubím pro vznik korupce (viz známá kauza ROP Severozápad). Není však již cesty zpět.
K volbám do krajů na celém území České republiky, kromě Prahy, se letos přidává i volba do Senátu. Proto je hlavní termín voleb 2.-3. října, ale tam, kde budou souběžně i volby do Senátu, tj. ve třetině senátních obvodů, bude druhé kolo ještě 9.-10. října. Je zajímavé, že v porovnání s prezidentskými a parlamentními volbami jsou volby do Senátu jedněmi z nejméně oblíbených a není se upřímně řečeno co divit. Počítá se obecně s velmi nízkou účastí a řada voličů také stále není rozhodnuta, kterému politickému subjektu by svůj hlas měla dát. To může zcela zásadním způsobem zamíchat výsledky voleb. Z obavy o nízkou účast kvůli pandemii koronaviru byl navíc přijatý zákon, který umožní volbu i lidem v karanténě. Cílem zákona je umožnit maximální výkon přímého volebního práva i lidem v karanténě a podpořit tím očekávanou již tak nízkou účast voličů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV