Vích (SPD): Junckerovy výroky v Mnichově vyvolaly další otazníky nad EU

22.02.2017 6:34 | Zprávy

O víkendu proběhla mnichovská bezpečnostní konference za účasti vrcholných představitelů NATO, EU jednotlivých členských států. Výroky některých aktérů však vyvolávají spíše další otazníky jak zhoršující se bezpečnostní situaci dále řešit.

Vích (SPD): Junckerovy výroky v Mnichově vyvolaly další otazníky nad EU
Foto: Archiv politika
Popisek: Radovan Vích, předseda Regionálního klubu SPD Libereckého kraje

Není myslím sporu o tom, že euro-atlantické partnerství bylo a je zárukou stability a bezpečnosti v Evropě. Ať si kdo chce a co chce říká, je lepší pokud sedí členské státy NATO okolo jednoho oválného stolu a diskutují nad společnými problémy, než aby každý z nich nevěděl co se děje u souseda za humny a kul vlastní pikle. V konečném důsledku jde právě zejména o Německo, které rozpoutalo a prohrálo dvě světové války, a které je po sjednocení opět silnější. Za pravdu dává i vzpomínka na nechvalně známy výrok Adolfa Hitlera na "Trojspolek" že je to "žvanírna" a proto z tohoto projektu Německo následně vystoupilo a důsledky známe - válka. Ke společnému stolu jednání NATO je někdy zváno i Rusko ale to jenom proto, aby se vidělo, že NATO s ním potřebuje některé věci diskutovat a že před ním nemůže zcela zabouchnout dveře a na některých programech s ním může i spolupracovat (krizové řízení).

"Německo udělá vše pro to, aby zvýšilo výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), jak se k tomu zavázalo" hřímala na mnichovské bezpečnostní konferenci  v sobotu 18. února 2017 kancléřka Angela Merkelová, podle níž je dobré fungování Severoatlantické aliance v zájmu Německa, Evropské unie i Spojených států. Merkelová se také vyslovila pro zlepšení evropské spolupráce na obranném poli a posílení evropské obranyschopnosti. Evropská obrana ale podle ní nemůže být alternativou k NATO, musí se do něj začlenit, což je zcela jiný názor než před pár měsíci, kdy právě Angela Merkelová rozvíjela úvahy o budování společné evropské armády. Náš premiér Sobotka těmto nesmyslným úvahám sekundoval.

Po zvolení nového presidenta USA, Donalda Trumpa vznikly jisté pochybnosti o jeho postoji k NATO, především díky desinterpretaci jeho slov zprofanovanými médii. Nicméně jeden ze vzkazů zpoza Atlantiku je jasný - závazek 28 členských zemí NATO z roku 2014 zvýšit do deseti let své výdaje na obranu alespoň na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) je potřeba plnit. Protože USA vydávají dlouhodobě až 75% finančních prostředků a plní tak svůj závazek vydávat na obranu minimálně 2% HDP (3,61) je více než logické, že to samé požadují i po dalších členech. Těch států je všeho všudy pět a Česká republika plánuje letošní výdaje ve výši pouhých 1,08% HDP. Z tohoto důvodu  lze považovat výzvu ministra obrany USA Jamese Mattise na plnění slibu jednotlivými státy v otázce vyčleňování finančních prostředků jednotlivými státy NATO ve výši 2% HDP za opodstatněný a plně legitimní a z pohledu jednotlivých členských států - neplničů - jako skandální.

Předseda Evropské komise, Jean Claude Juncker zde dále prohlásil, že EU nemusí a nemá zvyšovat výdaje na svojí obranu a plnit smluvní závazky, protože na rozdíl od USA vynakládá i značné prostředky na rozvojovou a humanitární pomoc a tím nedostatečné výdaje na obranu v podstatě kompenzuje. Z tohoto pohledu a v celkovém kontextu lze tento názor označit za zcela nesmyslný. O to smutnější je v tom, že vrcholný představitel EU, který reprezentuje svými názory společné názory stále ještě osmadvacítky veřejně prohlašuje, že "bezpečnost země závisí nikoliv na silné armádě, ale na tom, kolik poskytne prostředků na humanitární a rozvojovou pomoc".

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): V Bruselu se už totálně zbláznili

21:03 Fiala (SPD): V Bruselu se už totálně zbláznili

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k dalšímu zdražování energie emisními povolenkami