Vích (SPD): Krev v Madridu a dvojí metr EU na referendum

02.10.2017 12:30 | Zprávy

S hlubokým znepokojením jsme měli možnost o víkendu sledovat demokratickou snahu Katalánska v rámci dlouhodobě plánovaného referenda o své nezávislosti na Španělsku.

Vích (SPD): Krev v Madridu a dvojí metr EU na referendum
Foto: Archiv politika
Popisek: Radovan Vích, předseda Regionálního klubu SPD Libereckého kraje

Španělská policie již v sobotu 30. září uzavřela více než z 2135  katalánských škol, které měly sloužit jako volební místnosti v referendu o nezávislosti regionu. Dalších 163 škol, kde by se mělo konat do hlasování, obsadili příznivci referenda. Španělské ústřední orgány také zablokovaly systém elektronického počítání hlasů v Katalánsku. Obyvatelé Katalánska v neděli 1. října brzy ráno začali vytvářet fronty u míst, která měla sloužit jako volební místnosti při referendu o nezávislosti regionu na Španělsku. Španělská centrální vláda referendum označila za ilegální a snažila se mu zabránit. Referendum se však zvrhlo v násilí a policie nasadila na obranu volebních místností proti svým občanům gumové projektily. Důsledkem jsou stovky zraněných a pouze shodou náhod nedošlo k žádnému úmrtí.

S nadějí doufám, že současné dění se nestane počátkem občanské války, která ve třicátých letech byla počátkem nástupu Frankova režimu. Příčiny a počátky tehdejšího konfliktu byly v dlouhodobé společenské a ekonomické krizi, která postihla Španělsko po první světové válce a vedla k takové radikalizaci společnosti, že ta své problémy již nebyla schopna řešit jinak než občanskou válkou. Výsledky referenda mohou být spouštěcím mechanizmem vyhlášení nezávislosti na španělském státu do 48 hodin s možností vyhlásit samostatnou republiku.

Osobně plně podporuji snahu Katalánska na sebeurčení formou přímé demokracie - referenda a zároveň odsuzuji kroky španělské vlády a policie ve snaze zabránit plebiscitu 7,5 milionů Katalánců, při kterém byly použity nejen donucovací obranné prostředky ale i gumové projektily. Výsledek - na osm set zraněných a krev. Vláda poslala policii proti vlastnímu lidu jakoby měl rabovat sklady se zbraněmi a nikoliv pouze vhodit obálku do hlasovací urny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Exner (STAN): Slavíme Mezinárodní den proti homofobii a transfobii

10:17 Exner (STAN): Slavíme Mezinárodní den proti homofobii a transfobii

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Mezinárodnímu dni proti homofobii a transfobii.