Cílem tohoto společného projektu má být rekonstrukce zasněžovacího systému v prostoru bedřichovského stadionu běžeckého lyžování a přilehlých pozemků, na které se má podílet kromě zmíněného Bedřichova (1 000 000,- Kč) ještě MŠMT (5 994 541,- Kč) a to formou dotace.
Všude je sucho. Bez umělého zasněžování by dnes horský byznys nemohl existovat. I proto v loňském roce do nových sněžných děl areály investovaly desítky milionů korun. Majitelé a provozovatelé ale neradi prozrazují, že za jednu jedinou hodinu umělého zasněžovaní se v ČR spotřebuje řádově tolik vody, kolik obyvatele Prahy spotřebují za celý den (asi 100 milionů litrů). Jenom za celou minulou zimní sezonu se na umělé zasněžovaní u nás spotřebovalo odhadem takové množství vody, které obyvatelům Prahy vystačí na dva roky.
Tato voda se odebírá specificky v horských oblastech, kde není aktuálně dostatek srážek (vody) a tak zhoršuje současně sucho s dalšími negativními následky pro faunu, flóru a obecně stav životního prostředí. Při udávané spotřebě sněžných děl 25 kW jde navíc o cca 150 MW vyrobené elektrické energie v době, kdy se v zájmu snížení její spotřeby omezuje ze strany EU používáni obyčejných žárovek a domy musejí mít energetické štítky. Spousta zahrádkářů musí kolikrát v létě nechat uhynout vlastní úrodu z důvodu zákazu zalévání kvůli suchu, aby pár dotovaných vlekařů a provozovatelů běžeckých tratí mohlo plýtvat vodou podle jejich aktuálních potřeb.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV