Vinklátová (SLK): Turnovské muzeum získá nový sál a vystaví snímky Viléma Heckela

16.10.2021 12:28 | Tisková zpráva

Rekonstrukce domu číslo 72 v turnovské Skálově ulici, který patří k areálu Muzea Českého ráje, úspěšně pokračuje. Její první etapa skončila, následovat budou další dvě. V budoucnu bude kromě provozně technického využití sloužit i k výstavním účelům.

Vinklátová (SLK): Turnovské muzeum získá nový sál a vystaví snímky Viléma Heckela
Foto: youtube.com
Popisek: Květa Vinklátová, radní LK

„Dům uzavře a propojí celý areál muzea. Poskytne zázemí pro pracovníky muzea, místo v něm najde také například přednáškový sál. Vzhledem k návštěvnosti muzea bude docela určitě plně využitý,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Objekt přímo sousedí s hlavní muzejní budovou čp. 71 a spolu s domem U Bažanta vytváří průčelí uzavřeného muzejního areálu. Pro Muzeum Českého ráje jej v roce 2015 zakoupil Liberecký kraj. Stavební práce a úpravy zde pokračují již druhým rokem.

„Vzhledem ke skutečnosti, že se v domě až do ledna roku 2019 nacházely kanceláře turnovského městského úřadu, nemohlo jej muzeum fakticky využívat. Byl tak dostatek času na přípravu smysluplného projektu celkové rekonstrukce tohoto domu,“ řekl ředitel Muzea Českého ráje Jan Prostředník.

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

69%
19%
hlasovalo: 40874 lidí

Kvůli stavbě objektu pro novou, nedávno zpřístupněnou horolezeckou expozici přišlo turnovské muzeum o řadu provozních místností: přednáškový sál, údržbářskou dílnu, sklad materiálu pro údržbu a sklad výstavního mobiliáře. Všechny tyto místnosti budou umístěny právě ve zrekonstruovaném domě číslo 72 spolu s rozšířenou expozicí mineralogie a konzervátorskými dílnami, které muzeum dosud provozuje ve zcela nevyhovujících prostorách.

„Nebudou chybět pořádací místnost pro archiváře, a především velký multifunkční přednáškový a výstavní sál. Přímo na expozici Horolezectví bude napojena Výstavní síň Viléma Heckela, kde budou vystaveny fotografie tohoto předního českého fotografa a horolezce, který spolu se svými třinácti kamarády tragicky zahynul 31. května 1970 pod Huascaránem,“ doplnil Prostředník.

První etapa rekonstrukce skončila před měsícem, v polovině září. Spočívala v provedení bouracích prací, podchytávek, zvýšení únosnosti stropů, sanací zdí, odvodnění sklepa a ležatého svodu kanalizace. Náklady činily 3.254.020,51 korun včetně DPH. Na jejich uhrazení se podílejí Liberecký kraj a Program regenerace městské památkové zóny ministerstva kultury.

Nyní se v hrubých rysech zjevuje budoucí podoba jednotlivých provozních místností. „Doufáme, že v příštím roce navážeme druhou a v roce 2023 třetí etapou rekonstrukce, které by po stavební stránce měly opravu domu završit. Stavební úpravy si vyžádají ještě 16 milionu korun a na další 2 miliony vyjde pořízení vnitřního vybavení,“ uzavřel Prostředník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

22:24 Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

Komentář na facebookovém profilu k rozšíření možnosti čerpání rodičovského příspěvku