Vítek (Volba pro Prahu): Místo cyklostezek doprava zdarma na 20 let

12.06.2014 4:30 | Zprávy
autor: .

Sdružení Auto*Mat navrhuje ve svém projektu VIZE25, že za 162 mld Kč udělá z centra Prahy pěší zóny a sníží podíl automobilové dopravy v hlavním městě o 8%. Já si spočítal že za zmíněnou částku by Pražané mohli jezdit zdarma MHD 23 let.

Vítek (Volba pro Prahu): Místo cyklostezek doprava zdarma na 20 let
Foto: archiv JV
Popisek: Jiří Vítek, předseda Unie bezpečnostních sborů

 

Při ponechání polovičního jízdného  ( 18Kč) pro mimopražské by bylo ještě na kvalitní a pravidelnou roční obměnu vozového parku  (150 mil / tj 8,5 milionu jízd mimopražských ročně ( 22.800/ den za 18 Kč), což je naprosto pohodové číslo )

Pozn. Praha provoz městské hromadné dopravy rok/ 7,1 mld.

Doprava zdarma není utopie, ale něco to stojí

V České republice MHD zdarma zkoušelo, částečně či úplně zavedlo nebo plánuje zavést několik měst. Jedná se např. o Třeboň, Frýdek-Místek, Ostravu, Hořovice a Valašské Meziříčí.Třeboň zavedla městskou dopravu zdarma v roce 2002. Oficiálně se nejedná o MHD ale autobusovou dopravu na jedné lince, která prochází Třeboní a pěti vesnicemi, které k ni patři. Dopravu financuje město, přičemž náklady činí kolem půl milionu ročně. Nízké náklady (vporovnaní s rozpočtem města) a zdvojnásobení počtu cestujících hned po zavedení dopravy zdarma jsou důvody, díky kterým je v Třeboni městská doprava i nadále zdarma.Podobné důvody k zavedení bezplatné linky MHD měly i Hořovice. Ty zavedly bezplatnou městskou dopravu na své jediné lince již v roce 2008. Od roku 2011 provozuje úplnou  bezplatnou dopravu Frýdek -Místek. Od této služby si podobně jako jiná města sliboval odlehčení od automobilové dopravy a zlepšení životního prostředí. Od jejího zavedení se počet cestujících městské dopravy téměř zdvojnásobil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krutáková (STAN): Kdy už ponese Macinka odpovědnost?

9:03 Krutáková (STAN): Kdy už ponese Macinka odpovědnost?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministru Macinkovi.