Vlček (STAN): Můžeme se pustit do zpracování suchých porostů

04.07.2021 15:54

Další jednání kalamitního štábu ke kůrovcové situaci v Kraji Vysočina.

Vlček (STAN): Můžeme se pustit do zpracování suchých porostů
Foto: Redakce
Popisek: starosta Pacova Lukáš Vlček, BEZPP

Kůrovec je v posledních letech velice často skloňovaným slovem. Ne jinak tomu bylo na prvním jednání kalamitního štábu v roce 2021, které proběhlo na konci června za účasti hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka.

Anketa

Do voleb zbývá sto dní. Kdo podle vás bude příštím premiérem?

hlasovalo: 14976 lidí

Zástupci Lesů ČR, s.p., soukromých vlastníků lesa, státní správy lesů všech stupňů, Lesní ochranné služby a zpracovatelským firem společně s vedením Kraje Vysočina diskutovali, jakým způsobem se vyvíjí kůrovcová kalamita v kraji a jakým způsobem lze očekávat další průběh. Ten ovlivní celá řada faktorů, mimo jiné kůrovcový základ z loňského roku, průběh letošního počasí i přístup jednotlivých vlastníků lesa ke zpracování kůrovcem napadených stromů.

„Letošní rok není prozatím tak extrémní jako roky předchozí a dává lesům šanci na zpomalení kůrovcové kalamity. Situace je příznivá i co do personálních a technických kapacit na zpracování nahodilých těžeb. Došlo k výraznému růstu cen, za které jsou jednotlivé sortimenty dříví obchodovány. To dává možnost realizovat s kladným výsledkem těžby i v mladších, kůrovcem poškozených porostech. Této situace je třeba využít a pustit se do zpracování suchých porostů. Jejich odstraněním se zároveň stane pohyb v našich lesích jak pro veřejnost, tak i pro vlastníky samotné, bezpečnější,“ dodává náměstek Lukáš Vlček.

Kromě situace s kůrovcem byla řešena celá řada dalších aktuálních problémů. Diskutována byla potřeba oprav lesní cestní sítě po proběhlých kalamitních těžbách, zalesňování rozsáhlých kalamitních holin a s tím související nedostatek sadebního matriálu. Ředitel odboru hospodářské úpravy a ochrany lesa Ministerstva zemědělství Václav Lidický komentoval aktuální dotační politiku státu v oblasti lesního hospodářství, ale i její připravované změny.

Zástupci majetku Kinských a Lesního družstva Přibyslav prezentovali okruhy problémů, se kterými se aktuálně potýkají. Situaci v ochraně lesa nejen na Vysočině, ale průřezem České republiky komentoval zástupce Lesní ochranné služby. Aktuální situaci ale i prognózu dalšího vývoje cen za jednotlivé sortimenty předložil zástupce dřevozpracujícího průmyslu.

Na území Kraje Vysočina bylo k 1. 1. 2021 v lesích v majetku státu cca 7,5 tis ha holin. Cílem je v letošním roce provést zalesnění větší poloviny z nich. Při jarním zalesnění bylo použito cca 30 druhů dřevin, zalesnění proběhlo z 34 % smrkem, 22 % bukem, 19 % dubem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: Jihomoravský kraj dostává na osobu nejmíň ze všech

14:33 Hejtman Grolich: Jihomoravský kraj dostává na osobu nejmíň ze všech

Finanční prostředky, které kraje na svůj provoz získávají ze sdílených daní, se stanovují podle záko…