Volfová (ANO): Česká Lípa chce pokračovat v projektu integrace cizinců

02.02.2022 10:46

Jedenáct subjektů se chce v letošním roce zapojit do projektu integrace cizinců, který zaštiťuje město Česká Lípa. To tak chce navázat na předešlé dva roky, kdy integrační projekt ve městě úspěšně proběhl. Město má již podanou žádost o státní dotaci.

Volfová (ANO): Česká Lípa chce pokračovat v projektu integrace cizinců
Foto: archiv kandidátky
Popisek: Jitka Volfová

V letošním roce město žádá o 3,8 mil. Kč. Celkové náklady projektu na tento rok jsou vyčíslené na 4,2 mil. Kč, 400 tisíc tak město dá z vlastního rozpočtu. 

Anketa

Pokud byste byl(a) sportovcem, měl(a) byste morální problém jet na olympiádu v Číně?

6%
92%
hlasovalo: 24413 lidí
„Informaci o tom, zda město dotaci získá, ještě nemáme. V předchozích letech jsme však byli úspěšní, věříme tak, že uspějeme i letos. Stejně jako v předchozích dvou letech jsou dílčí aktivity v rámci projektu zaměřeny především na výuku češtiny pro cizince, ale soustředíme se také na budování dobrých vztahů mezi cizinci a majoritní společností. Tento projekt je velmi dobře vnímán jak u cizinců, tak v našich školách i mezi majoritní společností, považuji tedy za důležité v něm pokračovat,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.

V České Lípě žije cca 3000 cizinců, z toho bezmála 1700 z nich mongolské národnosti. V českolipských mateřských a základních školách se vzdělává cca 400 cizinců, z toho 300 z nich jsou právě Mongolové. Do projektu jsou tak zapojeny především českolipské školy, kde se cizinců vzdělává nejvíce.  V letošním roce budou součástí projektu tyto subjekty: ZŠ Slovanka, ZŠ 28. října, ZŠ Sever, ZŠ Dr. M. Tyrše, ZŠ Lada, MŠ Sever, MŠ Bratří Čapků, MŠ Špičák, ZUŠ, CLU3V (českolipská univerzita třetího věku) a nově také p.o. Sport, jejíž zařízení cizinci často navštěvují.

„V loňském roce se do projektu zapojilo na dva tisíce lidí, z toho více než čtyři stovky z nich byli cizinci. Velmi ceněné byly multikulturní akce, kde došlo k přirozenému odbourání bariér mezi cizinci a Čechy prostřednictvím umění a společných aktivit, rodiče cizinci oceňují individuální přístup k jejich dětem i uspořádané výlety po okolí. Děti i jejich rodiče projevují velký zájem o aktivity ve školách a chtějí se do nich zapojovat, české děti zase začínají vnímat jako normální, že v jejich třídě je cizinec. Je to způsob, jak nenásilnou formou naučit cizince česky, ale také šance pro poznání vzájemných zvyků a tradic. Myslím, že jsme na dobré cestě, jen je potřeba vytrvat,“ doplnila Jitka Volfová.

V roce 2020, kdy Česká Lípa spustila tento projekt poprvé, byly náklady vyčísleny na 1,66 mil. Kč, město získalo z prostředků Ministerstva vnitra ČR celou částku. V roce 2021 činily náklady na projekt cca 3,1 mil. Kč, město od ministerstva získalo dotaci ve výši 2,9 mil. Kč.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

8:06 Vích (SPD): Oslavy konce 2. světové války nejsou jenom Slavnosti svobody v Plzni

V těchto květnových dnech si opět připomínáme konec 2. světové války v Evropě a definitivní porážku …