Volfová (STAN): Obnovitelné zdroje. Kam s nimi?

15.05.2023 20:25 | Komentář
autor: PV

V uplynulých letech Česko zaspalo v oblasti obnovitelných zdrojů energie a v současné době se snaží dohnat ztracený čas.

Volfová (STAN): Obnovitelné zdroje. Kam s nimi?
Foto: STAN
Popisek: STAN

Snaha dekarbonizovat českou energetiku v praxi znamená rychle navýšit podíl obnovitelných zdrojů. Je skvělé, že se daří instalovat fotovoltaiku na střechách a fasádách nebo v brownfieldech, ale při nejlepší vůli to nemůže stačit. V energetickém mixu navíc potřebujeme i větrnou energii. Je tedy potřeba hledat i další vhodná místa, a to tak, aby se neopakoval nechvalně známý „solární boom“ a nedocházelo k zastavění velkých ploch v krajině.

Proto Ministerstvo životního prostředí pracuje na projektu takzvaných “go-to” zón, tedy vytypování míst, která budou pro výstavbu obnovitelných zdrojů nejvhodnější a zároveň budou respektovat zájmy ochrany přírody a krajiny. Tyto oblasti jsou určeny pro výstavbu nových energetických zdrojů – solárních a větrných elektráren - tak, aby měly minimální dopad na své okolí. Nad jejich tvorbou se schází více resortů, vymezení oblastí respektuje kromě přírody také památkovou ochranu, prvky technické infrastruktury atd. Zároveň využíváme mapu větrného potenciálu ČR, informace o přenosové soustavě a spoustu dalších podkladů v GIS. Meziresortní spolupráce také zajistí potřebné změny v legislativě, případně pobídky pro investory, obce, občany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Poplatky

Podle mě je to zrušeni podivné, když to budeme stejné platit my. S tím, že by měli byt od placeni osvobozeni senioři nad 75 už mam vetší problém. Proč jen oni? Navíc teda nechápu, jak to vláda myslí, když je chce vlastně zrušit, ale to není tak úplně dotaz na Vás (nebo mi dokážete odpovědět?), vás s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kupka (ODS): Tohle není politika. Tohle je demolice

7:16 Kupka (ODS): Tohle není politika. Tohle je demolice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke stávce některých úředníků Úřadu vlády.