Votava (LEV 21): Naši krajané patří k nám…

01.06.2017 18:03 | Zprávy

Patří k nám, jak ti světově proslulí, tak i ti, kteří žijí zapomenuti, někde daleko od nás, za sedmero řekami, sedmero horami….ani ti nezapomněli na svou vlast.

Votava (LEV 21): Naši krajané patří k nám…
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, Národní socialisté

Je  pohlazením po duši, když  v daleké cizině potkáte našeho krajana, uslyšíte naši mateřštinu i když někdy trochu kostrbatou. Naši krajané i přes to staleté odloučeni od své pravlasti, zůstali věrni svému rodnému jazyku, jazyku svých předků, zůstali věrni své kultuře. Mnozí z nich, jako američtí či francouzští krajané, stáli u obnovení naší novodobé státnosti v roce 1918, tisíce dalších převážně Čechů z Volyně, padlo za druhé světové války, jako příslušníci 1.československého armádního sboru v SSSR,  v bojích  za naši svobodu.

Dnes opět obracíme pozornost k našim krajanům, zejména v souvislosti s událostmi na Ukrajině. Jejich postavení jako menšiny, je dnes opět ohrožováno vnitropolitickým konfliktem na Ukrajině. Dopadá na ně ekonomická krize, hledají cestu domů.  

Čeští krajané v 19.století odcházeli ze své vlasti, zejména z důvodů těžkých životních podmínek. Bída a nedostatek půdy, je nutil hledat si obživu v daleké cizině, nebo v zapadlých koutech  tehdejší rakouské říše. Jednou z těchto skupin krajanů, jsou Češi v dalekém rumunském Banátu. České vesnice, v horách nad Dunajem si  budovali  v první polovině 19.století. Vesnice byly součástí ochrany hranic rakouské monarchie,  proti Osmanské říši. Ještě dnes žijí v šesti převážně českých vesnicích. Obživu jim dávala práce na políčkách, pastevectví, práce v lesích. Později i v uhelných a měděných dolech. Osud jim často nepřál, přesto si udrželi české školy, zachovali si svoji řeč, kulturu, své zvyky. Uprostřed pravoslavného Rumunska, se hlásí ke katolické církvi. Bílé kostelíky v českých vesnicích nám  připomínají ty známé kostelíky od malíře Lady. Naši krajané jsou hluboce věřící lidé. Návštěva kostela je pro českého turistu poznáním i zamyšlením. Je poučením prožít týden uprostřed hornaté, malebné krajiny, s výhledem na Dunaj, na nedaleké Srbsko. Pasoucí se kozí stáda, volně pasoucí se koně, ovce, posezení s pasáky a těšit se i z výhledů do krajiny plné kopečků. V jarním a letním období české vesnice  navštěvují turisté z Česka. Krajané jim poskytují, jak ubytování, tak i stravování. Krajanům to značně vylepšuje jejich rodinný rozpočet. Vznikají nová přátelství. K pobytu patří i posezení s českou písničkou v hospůdkách vysoko nad Dunajem. Nákup domácího kozího, či ovčího sýru, nebo medu, nám bude připomínat naši dovolenou mezi krajany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Jak to chodí uvnitř SPD?

Myslíte, že je vaše podle všeho mizerná docházka do sněmovny skutečně tím důvodem, proč vás SPD chtěla na kandidátce upozadit? Jaké jsou vlastně poměry ve straně? Já mám někdy dojem, že o všem rozhodují jen Okamura s Fialou a zbytek členů jsou spíš jen figurky na šachovnici. A dost možná, když pak n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Koupit byt si může dovolit už jen pětina nejbohatších

11:28 Okamura (SPD): Koupit byt si může dovolit už jen pětina nejbohatších

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k cenám bydlení.