Výborný (KDU-ČSL): Je zjevné, že váha jednoho hlasu není v souladu s ústavou

13.11.2019 17:30 | Zprávy

Lidovci v Poslanecké sněmovně předloží změnu volebního zákona, která by měla srovnat váhu všech odevzdaných hlasů. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že strana usiluje také o úplné zrušení systému, podle kterého se zvyšuje o pět procentních bodů kvorum pro strany kandidující v koalici za každou, která se do společné kandidátky zapojí.

Výborný (KDU-ČSL): Je zjevné, že váha jednoho hlasu není v souladu s ústavou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Výborný (KDU-ČSL)

Výborný uvedl, že současný volební zákon je nespravedlivý k voličům, dlouhodobě popírá ústavně zaručené právo na rovnost hlasů. „Jeden poslanec hnutí ANO reprezentuje přibližně 19 000 voličů, já jako poslanec KDU-ČSL reprezentuji přibližně 29 000 voličů, poslanec nejmenší strany ve Sněmovně reprezentuje astronomických skoro 44 000 voličů. Je zjevné, že váha jednoho hlasu není v souladu s ústavou,“ uvedl.

Předloha KDU-ČSL má podle Výborného za cíl vrátit volební systém před opatření z doby tzv. opoziční smlouvy. Srovnat by měla i váhu hlasů z jednotlivých krajů. „Malá strana má dnes kvůli deformovanému volebnímu systému minimální šanci v malých krajích uspět,“ řekl. U volebních koalic by se pak podle představ lidovců nemělo vůbec zvyšovat kvorum z pěti procent platných pro strany kandidující samostatně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Kde by šetřilo hnutí ANO?

Jak chcete snížit dluh ČR? Plánujete nějaké zvýšení daní? Protože vy často říkáte, co je špatně, ale už neříkáte, co byste dělali vy.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zwyrtek Hamplová: S vámi aneb Pod pódiem

11:17 Zwyrtek Hamplová: S vámi aneb Pod pódiem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k volební akci ANO veZlíně