Vyhnánek: Reprezentativní budovu Burzy v areálu Pražské tržnice čeká rekonstrukce

18.02.2021 9:15

Rada hlavního města Prahy v pondělí schválila záměr na rekonstrukci haly číslo 4 v areálu Pražské tržnice v Holešovicích.

Vyhnánek: Reprezentativní budovu Burzy v areálu Pražské tržnice čeká rekonstrukce
Foto: repro/prahatv.eu
Popisek: Pavel Vyhnánek

Památkově chráněná budova Burzy je s ohledem na havarijní stav aktuálně nevyužívaná. Celková rekonstrukce za přibližně 200 milionů korun uvede budovu Burzy do původního historického stavu a bude sloužit lidem jako restaurace.

Anketa

Je vyhlášení nového nouzového stavu Babišovou vládou protiústavní?

26%
70%
hlasovalo: 17023 lidí

„Budova Burzy, v níž sídlila Dobytčí a masná pokladna a také hostinec, byla finančním a společenským centrem Pražské tržnice. Logicky se jedná o nejreprezentativnější stavbu v celém areálu. Chceme jí navrátit zpět její zašlou slávu a uvést ji do původního stavu, aby po celkové rekonstrukci mohla zase sloužit Pražanům i všem návštěvníkům města,“ říká Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu, který má areál Pražské tržnice ve své gesci.

Budova byla postavená v roce 1895 v novorenesančním slohu. V současné době je v havarijním stavu, který neumožňuje prostory Burzy využívat. Její obnova je plánována zhruba na 2 roky a podle prvních odhadů bude stát přibližně 200 milionů korun. V rámci rekonstrukce budou odstraněny novodobé přístavby, jejichž statika je narušená a historické budově Burzy tak neprospívají. Kromě velmi rozsáhlých stavebních prací čekají budovu také restaurátorské práce.

Původní funkce, po které nese tradiční označení „Burza“, by v dnešní době nenašla v areálu své uplatnění.  Nicméně po rekonstrukci bude objekt sloužit jinému historickému účelu, kterým je provozování restaurace. V prostorách velkoryse pojatého burzovní sálu, osvětleného čtrnácti vysokými okny a zdobeného znaky českých měst, která byla na burze zastoupena, bude restaurace asi pro 300 lidí. Venkovní zahrádka, která byla taktéž v minulosti součástí restaurace, nabídne posezení pro 150 hostů.

Celý areál Pražské tržnice postupně čeká kompletní rekonstrukce a budova Burzy je první vlaštovkou. Další investice, které budou následovat, se týkají revitalizace veřejných prostor, vstupů, nových sítí a oprav dalších budov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Talíř (KDU-ČSL): Tradice zaniklé obce zasluhuje podporu

17:33 Talíř (KDU-ČSL): Tradice zaniklé obce zasluhuje podporu

Obec Křtěnov na Českobudějovicku má pohnutý osud. V roce 1930 měla 221 obyvatel, od roku 1991 bohuže…