Vymazal (Piráti): Národní protidrogová strategie je bezzubý dokument, který nenabízí dostatečná řešení

14. 5. 2019 14:46

Vláda v pondělí projednala Národní strategii protidrogové politiky, která vznikla pod vedením nové národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové. Podle Pirátů dokument nepřichází s dostatečnými řešeními v oblasti prevence, sociálních služeb zabývajících se uživateli psychotropních látek a postavení konopí v české legislativě. Varují, že jde o bezzubý dokument, který nenabízí potřebná řešení.

Vymazal (Piráti): Národní protidrogová strategie je bezzubý dokument, který nenabízí dostatečná řešení
Foto: Piráti
Popisek: Tomáš Vymazal
reklama

Dokument v mnoha částech obsahuje informace o tom, že nabídka nelegálních látek existuje i přes jejich zákaz. Fakticky tak strategie potvrzuje, co Piráti již delší dobu tvrdí, a tedy že represivní politika nefunguje. I tak stát evidentně nehodlá svůj přístup výraznějším způsobem změnit. „Například již roky podfinancovaná prevence opět nezaznamená zvýšení rozpočtu. Konkrétní změna k lepšímu není vidět ani v oblasti sociálních služeb zabývajících se (i problémovými) uživateli psychotropních látek. Tento sektor, fungující z velké části na bázi neziskových organizací, potřebuje zoufale záštitu a také finance. Státní správa se sice ve svých prohlášeních kasá sliby o prevenci a minimalizaci rizik, nicméně v praxi dává ruce pryč, a práci tak musejí zastat právě neziskové organizace. V neposlední řadě je potřeba zmínit, že turbulentní vývoj, který v posledních letech ve světě probíhá v kontextu konopí, není ve strategii reflektován vůbec,” uvedla garantka programového bodu Psychotropní látky Jana Michailidu.

„V případě, že se v příštím období dostanou Piráti do vlády, budou i nadále prosazovat racionální politiku v kontextu psychotropních látek včetně zapracování změn Národní strategie protidrogové politiky v kooperaci s odborníky. Jak zaznělo i v dokumentu samotném, měli bychom reflektovat vědecké poznatky. My dodáváme, že bychom to měli dělat nejen na papíře,” komentuje situaci pirátský poslanec a autor pirátského legislativního návrhu, který upravuje pravidla pro pěstování a využití konopí, Tomáš Vymazal.

Konečná podoba strategie je navíc podle odborníků ze zainteresovaných neziskových organizací zoufale nekonkrétní v kontextu výčtu kroků, které by měly vést ke zlepšení situace. Tato podoba strategie je v rozporu s metodikou pro tvorbu strategických dokumentů od Ministerstva pro místní rozvoj – neobsahuje totiž ani vizi vývoje situace v ČR, ani metriky, podle kterých by se mohla úspěšnost strategie posuzovat.

„Tato strategie je extrémně bezzubý dokument, který nejenže nenabízí dostatečná řešení, ale svojí strukturou také odmítá věcnou diskusi a slouží primárně k odvedení pozornosti odborné veřejnosti od toho, že plnění strategie vůbec není cílem,” zhodnotil okolnosti vzniku strategie Vymazal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Stanislav Křeček byl demokraticky zvolen

11:35 Jurečka (KDU-ČSL): Stanislav Křeček byl demokraticky zvolen

Komentář na facebookovém profilu k nepravdivému tvrzení Jaroslava Foldyny, že ředitel Člověka v tísn…