Výsledkem složité debaty bylo nakonec schválení změny zákona, který ukládá občanům, kteří žádají o doplatek na bydlení se nejdříve obrátit na město či obec, čímž se znesnadňuje zneužívání inkasování těchto doplatků na bydlení různým třetím osobám – například „podnikatelům“ s ubytovnami. Zákon totiž nyní po změně říká, že nárok na doplatek na bydlení nevznikne, pokud osoba bez vážného důvodu odmítne možnost přiměřeného bydlení, které je povinna si aktivně hledat; za tímto účelem je osoba také povinna o pomoc při získání takovéhoto bydlení požádat obec, ve které má trvalý pobyt či ve které se skutečně zdržuje. Obec je povinna žádost posoudit. Pokud osobě, která ji o pomoc při získání přiměřeného bydlení požádala, nabídka takového bydlení ze strany obce nebyla učiněna, vydá jí obec písemné doporučení dalšího postupu. Pokud nabídka přiměřeného bydlení nebyla osobou akceptována, sdělí to obec příslušnému orgánu pomoci v hmotné nouzi.
Další možností obrany obce před vznikem lokalit s velkou koncentrací sociálně patologických jevů (týrání, násilné trestné činy, různé typy závislostí, kriminalita, hráčství, asociální chování a jednání apod.) je právo požádat o vyhlášení oblastí se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Pokud by se tak stalo, není již možné, aby další lidé, kteří se do takovéto oblasti přistěhují, pobírali doplatek na bydlení. To by mělo do budoucna zabránit zejména rozšiřování nebo případně i vzniku takových oblastí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV