Proto si volíme městská a obecní zastupitelstva, která potom volí starostu, místostarostu a případně i radní. Ti se scházejí a rozhodují, co se kde postaví, co se kde opraví, která společenská akce se podpoří, co se koupí nebo naopak, co se prodá, nebo kolik bude stát vyvezení popelnice apod.
Když to dělají špatně, tak si obyvatelé obce většinou za 4 roky zvolí zastupitelstvo jiné, starosta, místostarosta nebo radní se mohou vystřídat třeba i několikrát během volebního období, ale nebývá to příliš častý případ.
Tomuto systému řízení obcí se říká zastupitelská demokracie a docela nám to v Česku funguje, starostové a obecní zastupitelstva se dlouhodobě těší mezi občany jednoznačně nejvyšší podpoře.
Přesto se stává, že do rozhodování obcí čím dál častěji zasahují i faktory, které rozhodování obcí zásadně ovlivňují. Poměrně často totiž obce a města potřebují minimálně částečně k realizaci svých plánů i finanční prostředky z různých dotačních programů, o jejichž přidělení často rozhoduje nějaké ministerstvo nebo třeba i evropská instituce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV