Wolf (KDU-ČSL): Mobiliář Rezidence primátora je kulturní památkou

21.03.2017 16:15

Mobiliární vybavení Rezidence primátora hl. m. Prahy bylo rozhodnutím Ministerstva kultury prohlášeno kulturní památkou. Stejný status získalo vybavení také dalších prostor Městské knihovny, a to ředitelství knihovny a Divadlo Říše loutek.

Wolf (KDU-ČSL): Mobiliář Rezidence primátora je kulturní památkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní Jan Wolf

„Tak jako Rezidence primátora hlavního města Prahy patří mezi skvosty prvorepublikové architektury, pak i její zařízení a vybavení patří k soudobé špičce v oblasti designu a umění. Jsem potěšen, že jsme dosáhli zařazení zařízení na seznam kulturních památek, kam bezesporu patří již dávno. Dosud však Rezidence stála trochu stranou veřejného povědomí. Velké poděkování patří panu docentovi Chalupníčkovi a majordomovi Rezidence Ing. Váchalovi, kteří v této věci vynaložili dlouholeté úsilí. Pevně věřím, že tento úspěch povede k zachování zcela výjimečného mobiliáře pro budoucí generace a ty jej budou moci, jak se již stalo tradicí, obdivovat při výročích vzniku Československé republiky dne 28. října,“ uvedl radní hl. m. Prahy Jan Wolf.

Zařízení primátorské rezidence pochází převážně z doby před rokem 1930 a nese rysy inspirace stylem art-deco. Jde o soubor obrazů, soch, svítidel, nábytku, hodin, dekorativních textilií, tapiserií a jiných drobných zařizovacích předmětů. Část původního nábytku vznikla patrně podle návrhu architekta Františka Roitha, autora návrhu celé budovy. Zcela specifickou součástí zařízení primátorské rezidence je i rozsáhlý soubor skla, porcelánu, jídelních příborů a knih v cenné kožené vazbě. Dekorativní textilie navrhoval převážně František Kysela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): Paní redaktorka Seznam Zpráv je docela mimo

22:02 Maříková (SPD): Paní redaktorka Seznam Zpráv je docela mimo

Komentář na facebookovém profilu k očkování.