Wolf (KDU-ČSL): Tohle město není pro starý...

02.09.2014 19:20

Název slavného filmu bratří Coenů mě inspiroval k titulku článku o starých lidech a Praze. V Praze je prý blaze. Jenže ne každému. Možná turistům a byznysmenům.

Wolf (KDU-ČSL): Tohle město není pro starý...
Foto: Antonín Lavrenčík
Popisek: Jan Wolf, lídr KDU- ČSL v Praze

V Praze ale žijí také ti, kteří nepřinášejí do města peníze, na rozdíl od výše jmenovaných. A přesto sem patří, Praha je i městem starých lidí a dětí. Měla by být.

Jak však vyplývá z čísel Úřadu práce: každý měsíc se vyplatí pouze v hlavním městě 95 milionů korun za příspěvky na bydlení a 17 milionů korun za doplatek na bydlení. Tyto sociální dávky stát vyplácí hlavně seniorům se státní penzí a také mladým rodinám s dětmi, které jsou na trhu práce teprve na startu... Oboje znamená opravdu nízký příjem.
 
Pro obě ohrožené skupiny - maminky a babičky, když to vezmu ve zkratce - není v Praze zrovna levné bydlení.  V případě seniorů, odkázaných většinou pouze na  nízký důchod, tato situace ohrožuje především ženy - vdovy, které stát už "okrádá" tím, že jim do důchodů nezapočítává léta strávená výchovou dětí. Ženy tak mají dnes výrazně nižší důchody než muži,  v průměru však žijí déle. Druhou finančně ohroženou skupinu tvoří mladí rodiče,  kteří nedokážou neúměrně vysoké pražské nájmy zaplatit ze svých startovních platů. Případně i z platu jediného, většina mladých matek pobírá jen malou mateřskou.

Obě tyto početné skupiny lidí přitom stát trestá za  to, co po nich chce a co nutně potřebuje: aby lidé měli a řádně vychovávali děti. Státní pokladna je díky menšímu počtu plátců daní a odvodů rok od roku chudší a budoucí plátce potřebuje.
Přitom Praha, nejbohatší město České republiky, má vyzkoušené a fungující možnosti, jak seniorům i mladým rodinám s dětmi pomoci: podobně jako třeba ve Vídni by se metropole mohla spolu s developery dohodnout na výstavbě bytů, které  by pak lidem levněji pronajímala jako obecní bydlení.

Praze ale ve vztahu k seniorům a rodinám nechybí jen finančně dostupné bydlení. Podobně macešsky se ke starým lidem a maminkám s dětmi chová i zanedbáváním bezbariérového přístupu do MHD nebo městských úřadů. Chybí dětské koutky, kluby seniorů a asistenční sociální služby pro staré rodiče, o které by se mohli místo ústavů doma starat jejich děti.

Jenže Praha - v politice, kterou praktikuje - jako by místo toho říkala: táhněte pryč, my vás tady nechceme,  jen nás stojíte peníze...A to je špatně. Praha není jen městem turistů a byznysmenů, my všichni jsme Praha. My všichni, kteří tu žijeme.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kdu.cz

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM: Komunisté čelí výhrůžkám kvůli akci AMI, GO HOME!

13:07 KSČM: Komunisté čelí výhrůžkám kvůli akci AMI, GO HOME!

V reakci na podpis dohody DCA mezi ČR a USA, kterou v úterý podepsala ve Washingtonu ministryně obra…