Zábranský (Piráti): Praha jako první zprůhlední hospodaření příspěvkových organizací

22.09.2022 16:57 | Tisková zpráva

Pražská rada schválila zveřejňování seznamu proplacených faktur příspěvkových organizací tak, jak to dělá město, tedy na portálu otevřených dat a zároveň v aplikaci Cityvizor. Kdokoliv tak bude moci zjistit, komu a za co platí peníze.

Zábranský (Piráti): Praha jako první zprůhlední hospodaření příspěvkových organizací
Foto: Piráti
Popisek: Adam Zábranský

Po zveřejnění dat o zakázkách zadávaných příspěvkovými organizacemi se jedná o další významný krok ke zprůhlednění organizací, které dohromady hospodaří s miliardami korun ročně. Zveřejnění seznamu faktur proplácených příspěvkovými organizacemi je jedním z kroků vyplývajících z protikorupční strategie, kterou pražské zastupitelstvo schválilo začátkem září. Dosud seznam faktur zveřejňoval pouze Magistrát hl. m. Prahy, a to jak na portálu otevřených dat (ZDE), tak v aplikaci Cityvizor (ZDE).

Anketa

Jak budete volit v komunálních volbách?

hlasovalo: 10979 lidí

„Bude to historicky poprvé, kdy si veřejnost bude moci prohlédnout, komu a za co příspěvkové organizace posílají peníze. Zajímavé bude i zapojení aplikace Cityvizor, která běžně funguje nad rozpočty obcí. Poprvé v Česku bude nasazena na data o hospodaření příspěvkových organizací, což umožní uživatelsky přívětivé zobrazení dat a práci s nimi,“ shrnuje pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.

Jako první budou zveřejněna data největších příspěvkových organizací, jako jsou Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy, Městská knihovna v Praze, Správa služeb hl. m. Prahy či Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Zveřejnění dat pro ně nebude znamenat administrativní zátěž, protože již dnes vedou evidenci faktur v systému, který umožňuje jednoduchý export dat, s technickou stránkou jim navíc pomůže organizace Operátor ICT.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip (KSČM): Jaká bude zima?

4:31 Filip (KSČM): Jaká bude zima?

Komentář na facebookovém profilu k cenám energií