Zahradil (ODS): Obchod s Kanadou má zelenou, těžit z něj bude i Česko

15.02.2017 20:17

Obchodní smlouva mezi Evropskou unií a Kanadou, známá jako CETA, může vstoupit v platnost. Ve Štrasburku ji podpořilo 408 europoslanců, proti jich bylo 254. Čeští socialisté hlasovali, v rozporu se svým vlastním premiérem, proti dohodě.

Zahradil (ODS): Obchod s Kanadou má zelenou, těžit z něj bude i Česko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil
reklama

„Je to skvělá zpráva, odstraňování obchodních bariér mezi Evropou a Severní Amerikou mělo nastat už dávno,“ komentoval výsledek hlasování šéf Aliance evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil. CETA podle něj okamžitě vygumuje 99 % celních bariér.

Schválení dohody přivítal i místopředseda ODS Evžen Tošenovský. „Otevřené dveře jsou pro naše firmy nesmírně důležité, a každé zjednodušení obchodu je zásadní zprávou pro český export. A nejlogičtější je samozřejmě spolupráce s Kanadou jako s naším tradičním zaoceánským spojencem,“ uvedl Tošenovský.

Vyjednávání obchodní dohody se vleklo sedm let

Důležitý z hlediska českých firem je kromě odbourání cel i konec netarifních překážek, jako je například dvojí testování výrobků a vzájemné neuznávání certifikátů. CETA také přinese uznávání kvalifikací nebo otevření kanadského trhu s veřejnými zakázkami, a to na federální i provinční úrovni. Podle dopadové studie mohou české firmy posílit vývoz do Kanady o dvacet procent.

Vyjednávání obchodní dohody s Kanadou se vleklo sedm let, přičemž v poslední fázi se je snažila zastavit hlavně aliance komunistů a socialistů, včetně těch českých. „Dohoda měla od začátku podporu Sobotkovy socialistické vlády, nicméně poslanci za ČSSD se ji snažili v Evropském parlamentu na poslední chvíli zablokovat. Dokonce i dnes hlasovali proti. Jestliže premiér Sobotka nedokáže v Evropě prosadit český zájem ani u svých vlastních europoslanců, je to hodně smutný obrázek současné vlády,“ dodává Jan Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mánek (ANO): Nervozita kolem rezervací termínů v jabloneckém očkovacím centru je zažehnána

6:37 Mánek (ANO): Nervozita kolem rezervací termínů v jabloneckém očkovacím centru je zažehnána

Očkování proti nemoci Covid 19 se ukazuje být hlavním východiskem z pandemické krize a je tedy přiro…