Zajíčková (ODS): Projekt mapuje život a dílo Ludvíka Očenáška

10.09.2022 17:46

U velvyslanectví Litvy vyvrcholila připomínka 150 let od narození českého velikána Ludvíka Očenáška

Zajíčková (ODS): Projekt mapuje život a dílo Ludvíka Očenáška
Foto: ods.cz
Popisek: Renáta Zajíčková

Vynikající vědec, vášnivý sportovec a také příkladný vlastenec zapojený do odboje v první světové válce. Připomínka významného výročí velké postavy českých a československých dějin završila mezigenerační projekt, který připravila městská část Praha 5. 

Anketa

Kdyby ve 2. kole volby prezidenta byli Andrej Babiš a Petr Pavel, kdo by měl váš hlas?

76%
4%
hlasovalo: 25643 lidí

„Povedla se nám úžasná věc, kdy se z malého projektu v rámci městské části, stal v podstatě mezigenerační projekt, který přerostl do mezinárodních rozměrů. Mapuje život a dílo významné osobnosti 20. století, která se stala inspirací ve své době a je inspirací i dnes. Naše týmy pátraly po všech životních etapách této mimořádně zajímavé osobnosti, skutečného českého velikána a nacházely faktické důkazy o jeho plodném životě,“ říká starostka městské části Praha 5 a iniciátorka projektu Renáta Zajíčková (ODS).

Od začátku letošního roku několik týmů ze základních a středních škol Prahy 5 mapovalo určité životní etapy Ludvíka Očenáška. V rámci projektu vznikla mimo jiné i výstava, která přiblížila Očenáškovu osobnost z pohledu významného vědce, vášnivého Sokola a sportovce nebo jako statečného člověka, který se aktivně zapojil do odbojové činnosti v první světové válce.

„Byl to inspirativní člověk a takový předobraz dnešního pohledu na elity národa. Do české společnosti přinesl v té době zdravý model, jak by měl vlastenec vypadat a fungovat. A ten jeho model je vlastně velmi aktuální i dnes,“ dodává radní pro sport a mezinárodní vztahy Prahy 5 David Dušek (STAN).

Odbojová činnost Ludvíka Očenáška je spjatá s historií Klamovky. V bývalé usedlosti Demartinka, která stála nedaleko dnešního sídla Litevské ambasády Očenášek odposlouchával a dešifroval Očenášek tajné depeše mezi Vídní a Berlínem.

„Tak, jak občas spatříme padající hvězdu, potkali jsme se Ludvíkem Očenáškem, jehož 150. výročí narození slavíme. Byl to geniální vynálezce, který přispěl k rozvoji progresivních technologií, a prožil výjimečný život, který se už tehdy dostával na titulní stránky novin. Byl to skutečný vlastenec, který pomohl dosáhnout československé samostatnosti. Na pozemku, kde sídlí Velvyslanectví Litvy V Praze, se na konci první světové války napojil na telegrafní linku mezi Vídní a Berlínem a předával zprávy československému odboji. Tato fakta byla dlouho zamlčena, avšak náš společný projekt vrátil osobnost Ludvíka Očenáška opět na výsluní a učinil ho součástí našeho budoucího příběhu dějin. Hvězda se konečně setkala se svými pozorovateli,“ připomněl velvyslanec Litevské republiky v České republice Laimonas Talat-Kelpša.

Trochu zapomenutá významná postava české historie se tak dočkala důstojného připomenutí 150. výročí od svého narození. Slavnostní akt na velvyslanectví Litvy proběhl mimo jiné za přítomnosti ministra školství Vladimíra Balaše, armády ČR a České obce sokolské.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Dobře pracovala, tak ji vyrazíme

20:03 Laudát (KAN): Dobře pracovala, tak ji vyrazíme

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny…