Zaorálek (SOCDEM): Ministr obrany Zůna ochlazuje válečnou hysterii

22.12.2025 15:02 | Monitoring
autor: PV

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke slovům ministra obrany Zůny.

Zaorálek (SOCDEM): Ministr obrany Zůna ochlazuje válečnou hysterii
Foto: Youtube
Popisek: Lubomír Zaorálek

Ministr obrany Zůna ochlazuje válečnou hysterii!

1. Po letech strašení konečně začínají zaznívat hlasy, které se opírají o fakta. Bez výkřiků, bez malování apokalypsy a bez řečí o tom, že naše děti půjdou do války.

2. Oceňuji, že v posledním rozhovoru se nový ministr obrany Zůna vyjádřil jasně: „Pokud by Rusko chtělo konflikt s Aliancí NATO, muselo by vybudovat novou armádu, připravit ji a zapojit celou společnost. To není otázka měsíců, ale generací. Rusko na to dnes nemá demograficky, ekonomicky ani vojensky.“

3. Říkám to už několik let: jakýkoli pokus o přímou konfrontaci by pro Rusko dopadl špatně. Aliance má zhruba desetkrát větší rozpočet na obranu a nesrovnatelně větší lidské zdroje.

4. O to absurdněji dnes působí hysterie, kterou jsme tu roky poslouchali. Fialova vláda nás neustále strašila „ruským medvědem“, zatímco ministryně Černochová nerozuměla vlastnímu resortu, sledovali jsme neustálé konflikty ve vedení a řada lidí z armády odcházela.

5. Podobné strašení slyšíme i z části Evropy – jako by Rusko mělo mít nad Západem navrch. Přitom stačí podívat se na čísla a reálná fakta, ne na emoce a titulky.

6. Rusko bude mít v nejbližších letech dost starostí samo se sebou a s obnovou svých kapacit po Ukrajině. Na žádný útok proti NATO prostě nemá.

7. Proto skoncujme s hysterickými výstupy a pojďme řádně a smysluplně budovat českou armádu – ne podle nějakých procent, ale podle toho, co opravdu potřebujeme.

8. Některé nevýhodné smlouvy z éry Černochové a Řehky půjde asi těžko změnit. Ale možná je tu šance, že se začne řádně řídit resort a postará se o to, aby ty obrovské peníze, které do něj pouštíme, opravdu zvyšovaly bezpečnost České republiky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Jiří Růžička byl položen dotaz

Cesta do Tibetu

Nic proti té cestě jako takové, ale je pravda, že jste na oslavu narozenin Dalajlámy letěli za peníze z našich daní dokonce snad vládním speciálem? A pokud ano, jaký má taková cesta pro nás jako občany přínos? A kolik nás přesně stála? PS: Podle mě by u každé zahraniční cesty z našich peněz měly být...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Diskuse obsahuje 2 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Svobodová (Piráti): Oběd jsme si dali se skvělou Aničkou Šabatovou

18:02 Svobodová (Piráti): Oběd jsme si dali se skvělou Aničkou Šabatovou

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k práci v minulém týdnu.