Zástupci hnutí STAN uspěli v soutěži Komunální projekt roku 2019

21. 11. 2019 18:23

Starostové z hnutí STAN uspěli v soutěži Komunální projekt roku 2019, která je každoročně pořádána pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj ČR ve spolupráci s dalšími organizacemi.

Zástupci hnutí STAN uspěli v soutěži Komunální projekt roku 2019
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

Oceněny v jednotlivých kategoriích byly projekty od Jany Plamínkové (Praha – Slivenec), Jana Jiskry (Starkoč) a Josefa Horinky (Hrádek n. Nisou). Knihovna v Hrádku nad Nisou byla zároveň vyhlášena absolutním vítězem letošního ročníku.

Snahou soutěže Komunální projekt roku je ocenit a zviditelnit inspirativní a občansky přínosné projekty realizované územními samosprávami. Soutěž je otevřená pro obce a města všech velikostí a ceny se udílí za projekty z různých oblastí.

Josef Horinka, starosta Hrádku n. Nisou, zvítězil se svou budovou nové městské knihovny v oblasti „Kulturní a vzdělávací činnost“ a stal se také absolutním vítězem soutěže Komunální projekt roku 2019.

„Primární cíl byl dostat městskou knihovnu do centra dění. Chtěli jsme lidem zpřístupnit a zatraktivnit četbu klasických tištěných knih, která je dnes již upozaďována možnostmi digitální éry. Knihovnu jsme navrhli tak, aby byl její vzhled zajímavý a osobitý. Největší radost mám však z toho, že se na projektu, který byl financován pouze z našich zdrojů, podílela mimo hradecké zastupitele i široká veřejnost,“ řekl starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka (Starostové pro Liberecký kraj).

Jana Plamínková, starostka MČ Praha – Slivenec, zvítězila v kategorii „Veřejná zeleň“ se svým projektem Park Granátová.

„Tento projekt je výsledek našeho mnohaletého úsilí zkultivovat prostor, získaný od developera, na kterém se nacházela skládka zeminy. Rozhodli jsme se zeminu nikam neodvážet, ale naopak ji využít, a vytvarovat ji do podoby multifunkčního parku s hřištěm pro děti. Vznikl nám prostor plný zeleně, nabízející možnosti sportovního vyžití i odpočinku,“ uvedla starostka Slivence Plamínková (STAN).

Jan Jiskra, starosta obce Starkoč, uspěl v kategorii „Chytrá obec“ s projektem odkanalizování obce soustavou domovních čistíren odpadních vod.

„Jsme malá obec, proto jsme při výstavbě kanalizace nešli centralizovanou formou, ale vytvořili jsme systém, ve kterém má každá domácnost vlastní čističku odpadních vod. Má to ekonomické i ekologické výhody – výrazně ušetříme na provozu, ale především lidé mohou využít zbytkovou vodu například na zalévaní zahrady,“ popsal vítězný projekt Jan Jiskra (STAN).

„Jsem pyšný na to, jaký kus práce naši starostové a starostky ve svých obcích odvádějí. Jdou příkladem svým kolegům po celé zemi a ukazují, že se zápalem a kreativitou je možné měnit veřejný prostor k lepšímu. Ostatně i jejich výsledky v komunálních volbách dokazují, že si úspěch nezasloužili planými řečmi, ale tím, co pro své spoluobčany dlouhodobě vykonávají,“ pogratuloval vítězům letošní soutěže předseda hnutí Vít Rakušan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítková (KDU-ČSL): Projednávání projektové dokumentace silnice 43 se starosty bylo zahájeno

10:29 Vítková (KDU-ČSL): Projednávání projektové dokumentace silnice 43 se starosty bylo zahájeno

Jihomoravský kraj schválil Aktualizaci zásad územního rozvoje, kde je také uvedena konečná trasa sil…